Ekologia ma coraz większe znaczenie w życiu każdego z nas. Nie omija ona również przemysłu budowlanego, gdzie w ostatnim czasie stosowane są proekologiczne rozwiązania. Jednym z nich są zielone dachy, których tworzeniem zajmuje się między innymi firma Wiesława Włodarczyka. Warto nieco bardziej zgłębić ten temat i dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju dachów. Zapraszamy do lektury.

Czym charakteryzują się zielone dachy i jakie są ich rodzaje?

W obecnych czasach dachy mogą być pokryte tak naprawdę różnymi materiałami. Podstawę stanowią tu oczywiście zarówno dachówki, jak i na przykład papa termozgrzewalna. W przypadku dachów płaskich coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem są jednak tak zwane dachy zielone. To nic innego jak ekologiczna konstrukcja, na której umieszczana jest różnorodna roślinność. Rozwiązanie to możemy podzielić na kilka bardzo ciekawych typów.

Podstawę stanowi tu dach intensywny, który charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż mogą nam one przypominać nieco tradycyjny ogród. Firma Wiesława Włodarczyka może pomóc nam również w stworzeniu zielonego dachu ekstensywnego. Tutaj mowa jest o konstrukcji, która posiada bardzo niewielki system korzeniowy i nie wymaga ciągłej pielęgnacji.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż zielonego dachu?

Zielony dach to rozwiązanie, którego zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim umieszczona na nim warstwa roślinności chroni nasze pokrycia dachowe przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W znaczący sposób dachy zielone ograniczają również emisję dwutlenku węgla do środowiska. Jest to także sposób na izolację hałasów oraz zwiększenie wilgotności, dzięki czemu nasz dach otrzymuje dodatkową warstwę ognioodporną.

Nie zapominajmy jednak także o znaczącym wpływie na wizualność samego budynku, który dzięki znajdujących się na nim roślinom zyskuje na atrakcyjności. Jeżeli natomiast zainwestowaliśmy także w panele słoneczne, wówczas dzięki dachom zielonym jesteśmy w stanie jeszcze bardziej obniżyć koszty energii.