Remonty czy też budowa nowych dróg, jak również innych elementów, które dotyczą bezpośrednio właśnie tej kategorii wymagają zastosowania szeregu działań, których celem jest nie tylko ułatwienie pokonywania remontowanych tras kierowcom czy pieszym, ale także zapewnienie im bezpieczeństwa. Działania te opierają się przede wszystkim na ustawieniu tymczasowego oznakowania dróg, dlatego dowiedzmy się więcej na ten temat.

Na czym polega tymczasowe oznakowanie dróg?

Tymczasowa oznakowanie dróg to proces, którego celem jest ułatwienie poruszania się wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a także zapewniający bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych na danym odcinku drogi prac remontowo-budowlanych. Owo oznakowanie powinno znaleźć się na drogach zarówno w przypadku wymiany części nawierzchni na mocno uszkodzonym odcinku drogi, jak i wtedy gdy są budowane bądź remontowane wiadukty lub też całkowicie nowe drogi samochodowe oraz piesze. Tymczasowa organizacja ruchu poprzez odpowiednie oznakowanie dróg dotyczy jednak nie tylko remontów, ale również wydarzeń takich jak, chociażby wyścigi kolarskie czy też biegi maratońskie.

W jaki sposób możemy zabezpieczyć drogę i kto może nam w tym pomóc?

Prace związane z ustawieniem tymczasowej organizacji ruchu powinny rozpocząć się przede wszystkim od analizy możliwości, jakie mamy do zaoferowania uczestnikom ruchu w trakcie planowanych utrudnień na drodze. W kontekście wcześniej wymienionych zawodów sportowych, które mogą odbywać się na ulicach naszych miast, wystarczy po prostu odciąć teren przy pomocy specjalnych barierek oraz ustawić odpowiednie znaki kierujące nas na drogi objazdowe. Jeżeli jednak tymczasowe oznakowanie dróg dotyczyć ma odbywających się tam prac remontowych, to wtedy należy połączyć ze sobą kilka rozwiązań. W takich przypadkach z pomocą przyjść mogą nam pracownicy firmy Procom z Krakowa, którzy specjalizują się w projektowaniu tymczasowej organizacji ruchu oraz odpowiednim oznakowaniu i zabezpieczaniu robót drogowych.

Wśród najważniejszych elementów, jakie mogą posłużyć do stworzenia tymczasowej organizacji ruchu, możemy zaliczyć przede wszystkim znaki pionowe takie jak na przykład ograniczenie prędkości, zakaz wjazdu czy informacja o zwężeniu drogi bądź wskazaniu objazdu. W przypadku znaków poziomych możemy mieć do czynienia z tymczasową zmianą pasów ruchu bądź strzałkami informującymi o kierunku jazdy (w kolorze żółtym), która w momencie remontów staje się tą obowiązującą. Przy tymczasowej organizacji ruchu bardzo ważne są również tablice informacyjne oraz światła ostrzegawcze, które zwykle ustawiane są przy organizacji ruchu jednokierunkowego. Oprócz tego możemy na remontowanych drogach spotkać również zapory, taśmy ostrzegawcze lub po prostu pachołki drogowe.