Tynk ro warstwa z zaprawy lub gipsu, którą pokrywa się sufity, ściany i inne elementy architektoniczne budynku. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, wilgocią i ogniem. Tynki pozwalają także uzyskać estetyczny wygląd każdego wnętrza. Coraz częściej do ich nakładania wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia. Dlaczego warto zdecydować się na tynkowanie maszynowe?

Jaka jest różnica między tynkami narzucanymi a maszynowymi?

Główna różnica pomiędzy tynkami maszynowymi a narzucanymi polega na sposobie ich nakładania na wybraną powierzchnię roboczą. Tynki ręczne- po uprzednim rozrobieniu- nanosi się na ściany lub sufity przy pomocy pacy, łaty i kielni. Do rozrabiania i nanoszenia tynków maszynowych służy specjalny agregat, zaopatrzony w wąż z dyszą. Wszelkie prace tynkarskie wykonywane maszynowo, realizowane są dużo sprawniej ,w krótszym okresie czasu. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku wykańczania dużych powierzchni, gdzie ręczne nakładanie tynków wiązałoby się ze znacznym wydłużeniem prac. Agregaty tynkarskie są łatwe w obsłudze i nie sprawiają problemów podczas transportu, dlatego też wiele profesjonalnych firm budowlano- wykończeniowych posiada je w swoim asortymencie.

Rodzaje tynków maszynowych

Jak wyjaśnia specjalista z przedsiębiorstwa Posadzki i Tynki Maszynowe- ze względu na skład zaprawy możemy rozróżnić trzy główne rodzaje tynków maszynowych:

  • tynki maszynowe wapienne – są to klasyczne tynki, które składają się z wapna zmieszanego z wodą. Można je stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku. Specjaliści nakładają je na wiele powierzchni: betonowe, z cegły silikatowej, ceramiki czerwonej czy bloczków z betonu komórkowego. Wapno posiada zasadowy odczyn, dlatego też dobrze chroni powierzchnię przed korozją biologiczną. Tynki maszynowe wapienne powszechnie wykorzystuje się szpitalach i innych placówkach, gdzie należy zachować ścisłe zasady higieny;
  • tynki maszynowe gipsowe- wykonywane są głównie z gipsu, wody i wybranych modyfikatorów. Stosowane są jedynie we wnętrzach pomieszczeń- zarówno suchych, jak i narażonych na wilgoć. Tynki maszynowe gipsowe zapewniają estetyczny wygląd i tworzą w pomieszczeniach mikroklimat przyjazny dla człowieka. Nadają się jako podkład pod farbę, dlatego też bardzo często wykorzystuje się je do prac wykończeniowych w prywatnych domach i mieszkaniach;
  • tynki maszynowe cementowo-wapienne- tworzy się je z piasku, wody, cementu i wapna. Są bardzo odporne na działanie pary wodnej i dobrze tłumią hałas. Zapewniają też dobrą izolację termiczną.

Zalety tynków maszynowych

Jak już zostało wspomniane- największą zaletą tynkowania maszynowego jest szybkość i znaczna poprawa wydajności pracy ekipy wykończeniowej. Dzięki maszynowej obróbce, każda partia zaprawy jest jednakowa, co nie zawsze ma miejsce, gdy tynki rozrabiane są ręcznie.