Tynk to warstwa, która powstaje z zaprawy lub gipsu. Tynkowanie wykorzystywane jest w budownictwie, w procesie wykańczania wnętrz już od setek lat. Tradycyjne tynkowanie jest jednak kłopotliwe i powoli zostaje wyparte przez tynkowanie maszynowe, które oferuje m.in. przedsiębiorstwo budowlane Andar. Sprawdź, na czym polega ten rodzaj nakładania tynku i jakie są jego zalety.

Na czym polega tynkowanie maszynowe?

Tynkowanie maszynowe to aktualnie najpopularniejsza metoda wykańczania ścian oraz sufitów. Polega ona na nakładaniu tynku przy pomocy specjalnego pistoletu natryskowego, a następnie zacieraniu i wygładzaniu go już w sposób tradycyjny. Materiał, czyli gotowa mieszanka tynkarska jest wcześniej łączona z wodą w agregacie tynkarskim. Przedstawiciel firmy budowlanej Andar dodaje:

Naszą specjalnością jest tynkowanie ścian, używamy do tego materiałów przeznaczonych do tynkowania maszynowego. Za pomocą agregatu tynkarskiego nakładamy m.in. tynki cementowo-wapienne i gipsowe. Metoda maszynowa ma mnóstwo zalet w porównaniu do tradycyjnego tynkowania, dlatego cieszy się tak dużą popularnością.

Tynki nakładane przy pomocy maszyny podobnie jak tradycyjne mieszanki stosowane są w celu m.in. wygładzenia ścian i sufitów oraz w celach dekoracyjnych.

Jakie są zalety tynkowania maszynowego?

Tynkowanie maszynowe oferowane przez przedsiębiorstwo budowlane Andar, którego siedziba znajduje się w Pabianicach na terenie województwa łódzkiego, ma wiele zalet. Przede wszystkim mieszanie tynków odbywa się w specjalnie do tego przeznaczonym agregacie, dzięki czemu na placu budowy nie potrzeba miejsca dla ciężkiej i głośnej betoniarki. Tynkowanie maszynowe, już na etapie przygotowywania materiału, trwa dużo krócej niż w przypadku tradycyjnej metody. Ponadto samo nakładanie tynków pistoletem natryskowym zajmuje mniej czasu i pozwala na równomierne nałożenie materiału na całej powierzchni, co jest zdecydowanie trudniejsze do osiągnięcia w przypadku nakładania tynku ręcznie.

Kolejną zaletą tynkowania maszynowego, które oferuje firma budowlana Andar, jest jednorodność przygotowywanej masy. Materiał mieszany w agregacie ma zawsze takie same właściwości, czego nie można niestety powiedzieć o masie, która tworzona jest za pomocą betoniarki. Tynkowanie maszynowe jest także dużo przyjemniejsze do wykonania dla samej ekipy budowlanej, ponieważ wymaga od osób pracujących na budowie dużo mniejszego nakładu pracy fizycznej. Dodatkowo ta metoda nakładania tynku jest niesamowicie wydajna, dlatego sprawdza się w przypadku tynkowania nie tylko domów mieszkalnych, ale również dużych obiektów np. magazynów.