Jeszcze 30-40 lat temu drewniany parkiet na domowych podłogach był wyjątkowym wyborem. Pomijając fakt, że nie zawsze dostępnym, jednak z pewnością prezentował się pięknie i modnie, a do tego cechowała i nadal w wielu miejscach wyróżnia go wyjątkowa wytrzymałość. Układanie parkietu najpopularniejsze było we wzór tzw. jodełki, jednak pojawiały się również inne. Co istotne taka drewniana podłoga jest wytrzymała i ponadczasowa. W wielu domach na jakiś czas została przykryta dywanami i wykładzinami, bo zmieniła się moda i jej nie pokazywaliśmy, jednak jak się okazuje z czasem powraca i można ją idealnie odnowić poprzez cyklinowanie i lakierowanie. W ten sposób w dobrej cenie mamy piękną podłogę.

Nowa podłoga czy stary parkiet?

Wiele osób nie zdaje sobie zupełnie sprawy z tego, że istnieją usługi parkieciarskie i że dzięki doświadczonym fachowcom można uratować i pięknie odnowić nawet starą i brudną podłogę. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego możemy znaleźć w nim zabrudzone parkiety, z pewnością warto zdecydować się na ich odnowienie i stworzyć prawdziwy dom z duszą, łącząc umiejętnie stare z nowym. Zdecydowanie właśnie parkiet drewniany jest tym, co warto zachować. Drewniana podłoga jest obecnie zdecydowanie rzadziej układana niż miało to miejsce dawniej. Stawiamy często na tańsze panele i inne rozwiązania. Dlatego jeśli w naszym domu lub mieszkaniu znajduje się właśnie drewno warto zrobić z niego dobry użytek.

Cyklinowanie i lakierowanie lub olejowanie

W zakładzie Cykliniarsko-parkieciarskim Marek Kubiś, dowiadujemy się, że w ostatnich latach znów chętnie wykorzystywane są stare podłogi. Już nie zrywamy pięknych klepek, tylko staramy się je odnowić. Tym jest właśnie cyklinowanie. Pozwala ono na wyrównanie powierzchni drewnianej podłogi oraz usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Jest to praca związana ze sporą ilością kurzu i pyłu więc dobrze jeśli zajmuje się tym doświadczona osoba, a mieszkanie w czasie prac jest niezamieszkane, chyba że wykonujemy po jednym pomieszczeniu. Podobnie z lakierowaniem, które niestety często wiąże się z utrzymującym się dość nieprzyjemnym zapachem, rozchodzi się on dookoła, więc będzie uciążliwy również dla sąsiadów, konieczne jest otwarcie wszystkich okien i dokładne wywietrzenie. Możliwe jest jednak również olejowanie. To, która metoda sprawdzi się u nas i lepiej zabezpieczy podłogę najlepiej będzie rozważyć wspólnie z fachowcem.