Decydując się na remont łazienki ważne jest określenie zakresu wykonywanych czynności. Jedną z najczęściej wykonywanych prac remontowych w łazienkach jest zmiana płytek ściennych i podłogowych. Dość często stare płytki zastępujemy nowymi płytkami ceramicznymi. Ich ułożeniem możemy zająć się samemu, wystarczy tylko pamiętać o kilku rzeczach podczas układania płytek ceramicznych na ścianach i podłodze.

Jak układać płytki na ścianie?

Zakładając, że powierzchnia naszej ściany jest odpowiednio przygotowana do ułożenia na niej płytek, można przejść do tego kroku. Pierwszą czynnością podczas układania płytek na ścianach jest określenie poziomu bazowego. Wyznaczać go może podłoga lub listwa startowa znajdująca się na odpowiedniej wysokości. Podpora bazowa stanowi oparcie dla układanych płytek, dzięki czemu nie będą one spływać ze ściany. Istotne jest sprawdzenie, czy podpora bazowa jest pozioma.

Ważne jest także sprawdzenie, czy przylegająca do ściany okładzina utrzymuje pion. W przypadku, gdy tego pionu nie ma, wówczas musimy wyznaczyć linię pionową na ścianie, na której będą układane płytki. W takiej sytuacji płytki ceramiczne zaczynamy układać od drugiego rzędu.

Po ustaleniu wszelkich pionów i poziomów można przejść do mocowania płytek. W tym celu należy używać pacy. Gładką stroną narzędzia nakładamy zaprawę klejową, po czym zębatą stroną rozprowadzamy klej. Płytkę należy przyłożyć do ściany z warstwą kleju i lekko ją docisnąć, aby się utrzymała. Każdą ułożoną płytkę warto sprawdzić poziomicą, czy jest przymocowana równo. Istotne jest również to, aby żadna płytka nie odstawała od powierzchni ściany. Jeśli przytrafiła nam się taka sytuacja, musimy docisnąć wystającą płytkę.

Podczas układania płytek nie można zapomnieć o stosowaniu krzyżyków dystansowych. Pozwolą one na uniknięcie rozjeżdżania się płytek, a odległości między nimi zawsze będą takie same.

Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?

Ceramiczne płytki podłogowe podobnie jak płytki na ścianie należy układać po odpowiednim przygotowaniu podłoża. Układanie płytek podłogowych najlepiej rozpocząć od miejsca najbardziej oddalonego od wejścia. To pozwoli na uniknięcie problemów z poruszaniem się po pomieszczeniu, ponieważ nie wolno chodzić po świeżo ułożonych płytkach.

Płytki podłogowe układane są w podobny sposób co płytki ścienne. Jedyną różnicą jest to, by postarać się nie zostawiać wolnych przestrzeni pod płytkami. W takich przestrzeniach może zbierać się woda. By tego uniknąć fachowcy z firmy Imex Top 32 z Gdańska zalecają nakładanie zaprawy klejowej na podłożę i na płytkę. Innym sposobem jest wykorzystanie upłynnionej zaprawy klejowej. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć pozostawienia wolnych przestrzeni pod płytkami. Tak samo jak w trakcie układania płytek na ścianach, podczas układania płytek na podłodze również należy używać krzyżyków dystansowych.

Po związaniu kleju należy wypełnić spoiny między płytkami. Zanim możliwe będzie nałożenie zaprawy fugowej, konieczne jest oczyszczenie szczelin między płytkami. Fugowanie kończy czynności związane z układaniem płytek. Po jego wykonaniu płytki należy oczyścić.