Wykonywanie powierzchni z kostki brukowej lub innych materiałów jest jednym z najlepszych sposobów na poprawienie estetyki i komfortu korzystania z takiego terenu. Wykorzystywane materiały dają gwarancję trwałości i stabilizacji nawierzchni. Zanim jednak zdecydujemy się na ułożenie polbruku warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów podczas prac montażowych.

Poprawne układanie polbruku

Rozpoczęcie układania kostki brukowej powinno rozpocząć się od wyboru właściwego materiału budowlanego. Ten powinien być dobrany odpowiednio do układanej przez nas nawierzchni i jej przeznaczenia. Głównie chodzi o obciążenie oraz natężenie ruchu. Kostkę brukową możemy dostać w rozmaitych wersjach grubości. Dla węższych dróżek stosuje się materiał o grubości od 4 cm do 6 cm, natomiast do wykonywania dróg z polbruku służących do ruchu samochodowego wykorzystuje się polbruk o grubości od 6 cm do 8 cm.

Po zakupie odpowiedniego materiału budowlanego przechodzi się do wyrównania wierzchniej warstwy gruntu, na której będzie ułożona kostka brukowa, a także zagęszczenia dna koryta. Dla chodników, deptaków i ścieżek rowerowych zaleca się wykorzystywać polbruk o grubości 6 cm. Natomiast jego podsypka powinna mieć 3 cm grubości, a podbudowa żwirowa 5 cm. Do dróg osiedlowych stosuje się kostkę o grubości 8 cm, zaś podsypka cementowa piaskowa wynosi 3 cm, a podbudowa wykonana z betonu ma grubość do 10 cm. Z kolei do dróg, którymi będą poruszały się samochody, używa się kostek brukowych o grubości co najmniej 8 cm. Ich podsypka piaskowa cementowa musi wynosić około 3 cm, a betonowa podbudowa nawet 15 cm.

Po przygotowaniu podłoża możliwe jest już układanie polbruku. Warto wiedzieć, że kostki posiadają wypusty umożliwiające utrzymanie około 3 mm spoiny. Po ułożeniu kostek całość powinna być zaspoinowana odpowiednim materiałem. Zwykle jest nim piasek.

Na gruntach gliniastych zaleca się wykonanie dodatkowej warstwy odsączającej, której grubość wynosi od 20 cm do 60 cm.

Pielęgnacja nawierzchni z polbruku

Po ułożeniu nawierzchni z kostki brukowej, musi zostać one w dość krótkim czasie oczyszczone. Czynność ta powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej, jeśli układaliśmy nawierzchnię przed okresem zimowym. Jeśli nie podejmiemy się oczyszczenia kostki brukowej przed zimą, wówczas śnieg i lód może pozostawić na nawierzchni ślady trudne do usunięcia w późniejszym czasie.

Specjaliści od układania kostki brukowej z firmy Fast bruk zalecają, by z takich nawierzchni nie usuwać śniegu metalowymi narzędziami, ponieważ mogą one uszkodzić kostkę. Warto również wiedzieć, że sypanie soli na polbruk w okresie zimowym może doprowadzić go jego zniszczenia.

Aby nawierzchnia była w jak najlepszym stanie przez długi czas zaleca się ją równomiernie użytkować, co zapobiegnie obrastaniu porostami i mchem mniej użytkowanych części. Poza tym należy regularnie czyścić i zamiatać powierzchnie z kostki, dzięki czemu usunięte zostaną z niej płyny, zacieki i inne zanieczyszczenia. Z kolei odśnieżanie takich terenów powinno wykonywać się przy użyciu szczotki z twardym włosiem.