czas czytania: 2 min materiał partnera

Urządzenia formujące w budownictwie

Szalunkowanie – urządzenia formujące na placach budowy

Nowoczesne budownictwo zarówno opierające się na standardowych procesach wylewek betonowych, jak i na wykorzystaniu dużej ilości wielkogabarytowych prefabrykatów, wykorzystuje dużą liczbę różnych urządzeń formujących kształty/bryłę obiektu. Mowa oczywiście o systemach deskowań, a także o szalunkach, które dzisiaj przez większości firm budowlanych, są wypożyczane od specjalistycznych przedsiębiorstw…

Rola urządzeń formujących

Rolą urządzeń formujących na budowie jest przede wszystkim ukierunkowanie powierzchni w pionie, poziomie, czy ukosie, a nawet w owalu; ukształtowanie powierzchni w sposób płaski lub w różnego rodzaju krzywiznach; a także nadanie powierzchni odpowiedniej faktury, wśród której można wymienić np. tę gładką, ozdobną lub też szorstką. Desekowanie, a także szalunkowanie to zatem najistotniejszy element prac wykonania konstrukcji betonowych monolitycznych, np. stropów, czy ścian, a także ważny punt procesów budowlanych opartych o prefabrykaty. Warto zauważyć przy tym, iż pomimo tego, że urządzenia formujące są tylko narzędziami tymczasowymi, to one prowadzą do urzeczywistnienia pomysłów projektowych architektów, co powoduje, że ich typy, formy i rozmiary są różnorodne, a jakość i wytrzymałość musi być niesamowicie wysoka. Przede wszystkim deskowania oraz szalunki muszą wyróżniać się dużą wytrzymałością na ściskanie, rozciąganie i ścinanie, a także na siły dynamiczne i statyczne, co gwarantuje trwałość elementów wykonanych z drewna/aluminium/stali. Urządzenia formujące są bowiem tworzone tak, aby były bardzo żywotne, czyli wielokrotnego użytku.

Rola firm wypożyczających urządzenia formujące

Dzisiaj tylko wielkie przedsiębiorstwa budowlane, które działają w opracowanych przez siebie metodologiach budowlanych, posiadają własne urządzenia formujące. Mniejsze podmioty wolą współpracować z firmami wypożyczającymi szalunki ścienne, szalunki stropowe, akcesoria do nich, rusztowania, czy też trójnogi, stemple, dźwigary i podpory, co jest przede wszystkim sposobem na znaczne optymalizacje finansowe. Brak inwestowania w drogie sprzęty, nie oznacza dzisiaj zamykania sobie drogi do podejmowania się złożonych oraz bardzo intratnych zleceń. Dowodem na to są klienci firmy SZAL-BUD Mirosława Ługowskiego, którzy wypożyczając szalunki i inne urządzenia formujące, są w stanie nawet wygrywać duże przetargi zamówień publicznych. Jest to związane między innymi z wysokim profesjonalizmem pracowników SZAL-BUD, którzy przy każdym wynajmie swojej technologii, są w stanie świadczyć szerokie usługi doradztwa technicznego, prowadzącego przede wszystkim do ekonomizacji procesów budowlanych z użyciem dostosowanych do potrzeb klienta szalunków.