Dach stanowi niezwykle istotny element każdego domu jednorodzinnego. Jako że jest najbardziej wyeksponowaną częścią każdego budynku, musi pełnić on funkcje nie tylko użytkowe, ale również estetyczne. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego tylko z pozoru może wydawać się prosty. Czym warto się kierować i o czym warto pamiętać, wybierając pokrycie dla siebie?

Rodzaje pokrycia dachowego

Wciąż nieustającą popularnością ze strony inwestorów cieszy się dachówka ceramiczna. Dlaczego? Ponieważ ceramika jako materiał niesie ze sobą szereg bardzo pożądanych cech. O czym konkretnie mowa? Dachówka ceramiczna charakteryzuje się przede wszystkim ogromną wytrzymałością na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dachówki dostępne są w wersjach matowych oraz glazurowanych. Dodatkowa warstwa szlachetniej i połyskującej angoby zabezpiecza pokrycie przed mchem i porostami. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy jedna ze stron połaci nachylona jest do strony północnej. Dachówki ceramiczne nie należą jednak do najtańszych rozwiązań. Wszyscy, którzy szukają tańszej alternatywy, mogą skorzystać z rozbudowanej oferty dachówek betonowych.

Charakteryzują się one tożsamą wytrzymałością, aczkolwiek ich minusem jest jakość wykończenia. Szczególnie jeżeli chodzi o dolną ich krawędź. Niemniej jednak sam materiał jest niczym bez profesjonalnego położenia. Aby mieć pewność, że usługi dekarskie zostaną wykonane z troską o najmniejszy nawet detal, warto zlecić wykonawstwo najbardziej renomowanym fachowcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Vitmar, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie dekarstwa. Klienci mogą liczyć nie tylko na miłą obsługę, ale przede wszystkim na rzetelność oraz terminowość wykonywanych zleceń. Co jeszcze znajduje się w ofercie najlepszych dekarzy?

Pokrycie dachowe – nie tylko dachówka

Choć dachówka jest najbardziej widocznym i efektownym elementem pokrycia, należy pamiętać, że montaż pokrycia dachowego jest wieloetapowym i skomplikowanym procesem. Przede wszystkim połać należy odpowiednio przygotować. W zależności od tego, czy dach jest deskowany, czy też nie, stosuje się różne rodzaje warstwy wstępnego krycia. Przy dachach deskowanych jest to zazwyczaj papa.

W drugim przypadku wykorzystuje się specjalistyczne membrany, które obecnie uważane są za rozwiązanie nowocześniejsze. Do zakresu obowiązków firmy dekarskiej należy także montaż obróbek blacharskich, łat oraz kontrłat. Klienci mogą liczyć również na profesjonalny montaż rynien wraz z rurami spustowymi. W razie zaistnienia takiej konieczności dobry dekarz podejmie się również montażu elementów systemu odgromowego.