Każdy z nas zapewne nie raz widział żurawie samojezdne. Najczęściej spotkać je można w okolicy placów budów. Dla niewtajemniczonych w branżę budowlaną czy transportową nazwa ta raczej nie mówi zbyt wiele. Czym zatem są żurawie samojezdne i jakie jego rodzaje możemy wyróżnić? Odpowiedź poniżej.

Czym są żurawie samojezdne?

Żuraw samojezdny to dźwignica zabudowana na odpowiednio wzmocnionym podwoziu samochodu ciężarowego albo na podwoziu samojezdnym, która energię pozyskuje z jednego lub dwóch silników, z czego jeden jest przeznaczony tylko do uzyskania napędu jazdy. Żurawie samojezdne składają się z wciągarek oraz wychylnego wysięgnika, który osadzony jest na obrotowej kolumnie, co pozwala na podnoszenie i opuszczanie ciężaru, jak też jego przenoszenie dzięki zmianie wysięgu i obrotowi pomostu. Sprzęt może pracować w trybie transportowym, jak też w trybie dźwigowym (tu wysuwane są specjalne podpory zapewniające stabilność maszyny) .

Jak się dzielą żurawie samojezdne?

Żurawie samojezdne mają zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, przy montaży różnego rodzaju konstrukcji czy obiektów przemysłowych. Są niezwykle pomocne w pracach transportowych oraz przeładunkowych na składowiskach, w zakładach przemysłowych czy np. w porcie. Biorąc pod uwagę rodzaj napędu można je podzielić na żurawie z napędem spalinowo- elektrycznym, spalinowo-mechanicznym i spalinowo-hydraulicznym. Zaś uwzględniając rodzaj podwozia, na którym montuje się żuraw, wyróżnić można żurawie samochodowe, żurawie gąsienicowe, żurawie jezdniowo-terenowe oraz żurawie terenowe kołowe.

Usługi żurawiami samojezdnymi świadczy firma Heroston. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Sprzęt jakim dysponuje można wykorzystać na placach budów, przy montażu konstrukcji stalowych i żelbetowych, montażu banerów reklamowych i klimatyzatorów, jak też podczas załadunków i rozładunków towarów. Park maszynowy wyposażony jest w żurawie o różnej wadze udźwigu (od 10 do 70 ton), wysokości roboczej i napędzie. Są to maszyny wysokiej jakości, poddawane regularnym przeglądom i konserwacjom, co daje gwarancję ciągłej sprawności. Istnieje możliwość krótko i długoterminowego wynajmu. Udostępnione dźwigi są obsługiwane przez wykwalifikowanych operatorów z niezbędnymi uprawnieniami.

Cechy techniczne żurawi samojezdnych

Prawidłową pracę żurawia determinuje maksymalna wartość obciążenia, która jest przyjmowana dla najmniejszej dopuszczalnej długości wysięgnika. Udźwig w żurawiach jest uzależniony jeszcze od sposobu podparcia żurawia, kąta pochylenia wysięgnika oraz rodzaju olinowania. Bardzo ważny jest moment udźwigu, czyli ciężar określonego ładunku zawieszonego na wysięgu żurawia. Żurawie samochodowe mogą zasadniczo wykonać pełen obrót wysięgnika, jednak kiedy znajduje się na nim ładunek, czynność ta jest ograniczona, ze względu na to, że nie wolno przenosić ciężarów nad kabiną samochodu.