Obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie nawet jeden dzień bez elektryczności. Zdarza się, że ze względu na anomalie pogodowe lub awarię sieci niektórzy są odcięci od prądu. Można wtedy docenić, jak ważna jest elektryczność w życiu codziennym i jak istotne jest, aby połączenia, które przewodzą prąd, były wykonane w przemyślany i bezpieczny sposób. Kto zajmuje się kompleksowym projektowaniem instalacji elektrycznych?

Postaw na bezpieczeństwo – projektowanie instalacji elektrycznych

Niezależnie od tego czy jest to dom jednorodzinny, czy wieżowiec, w którym będą znajdowały się siedziby wielu firm, każdy z budynków musi mieć doprowadzoną elektryczność, aby ich użytkownicy mogli w pełni korzystać z nieruchomości. Konkretny budynek, w zależności od jego funkcji, będzie wymagał innego systemu instalacji elektrycznych.

Montaż oraz doprowadzenie prądu do poszczególnych części nieruchomości odbywa się zazwyczaj po zakończeniu konstrukcji stanu surowego. Pozwala to na poprowadzenie instalacji w taki sposób, aby połączenia elektryczne były bezpiecznie schowane i nie sprawiały zagrożenia użytkownikom budynku. Przed instalacją elektryki należy właściwie rozplanować ułożenie kabli, biorąc pod uwagę miejsca, w których przewody będą kończyły się kontaktami lub innego rodzaju miejscami dostępu do źródła prądu.

Praca fachowców zajmujących się projektowaniem i wykonaniem elektryki w nieruchomościach ma kilka etapów. Profesjonaliści oferujący usługi elektryczne w trakcie instalacji bazują na wcześniej wykonanym projekcie sieci elektrycznej. W ramach usług projektowania mieszczą się także takie zadania jak wykonanie kosztorysu elektrycznego, plan adaptacji instalacji elektrycznej oraz wykonanie pomiarów elektrycznych. Na etapie montażu firma wykonuje wcześniej zaplanowaną sieć oraz nadzoruje czy realizowane przez elektryków prace spełniają obowiązujące wymogi. Końcowy etap instalacji to sporządzenie projektu powykonawczego zatwierdzającego realizację z uwzględnieniem ewentualnych zmian.

Firma oferująca kompleksowe usługi elektryczne to El-Har z siedzibą w Kostrzynie w województwie wielkopolskim. Pracownicy tego przedsiębiorstwa realizują projekty oraz ich wykonanie zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm budowlanych, instytucji oraz innych podmiotów. El-Har to bezawaryjne i bezpieczne instalacje elektryczne wykonywane w różnego rodzaju budynkach. 

Montaż instalacji elektrycznych – podstawowe wytyczne

Poprawna instalacja sieci elektrycznej w domu, czy w budynku użytkowym to połączenie umiejętności fachowców, a także spełnienie wielu wytycznych związanych z bezpieczeństwem oraz zapobieganiem awarii. Profesjonalnie wykonana instalacja to taka, która umożliwia jej stabilne i bezpieczne użytkowanie.

Teoretyczne ustalenia, co do obowiązujących norm, są zapisane między innymi w rozporządzeniach wydawanych przez Ministra Infrastruktury. Dokument odnosi się do warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Szczegółowo opisuje się tam normy elektryczne obejmujące instalacje, oświetlenie, oświetlenie awaryjne, a także zapobieganie wypadkom, czyli ochrona odgromowa.

Według tych wytycznych specjaliści zajmujący się budowaniem sieci elektrycznej powinni skupić się na dostarczeniu energii o wymierzonych parametrach technicznych. Przepływ powinien być także dostosowany do potrzeb użytkowników danej sieci. Poza poprawną instalacją powinno się zastosować środki zapobiegawcze i ochronne, które będą aktywowane w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. Bezpieczny i odpowiadający wymaganiom montaż sieci elektrycznej powinien być wykonany przez uprawnionych do tego i odpowiednio przeszkolonych pracowników. Wykonanie projektu połączeń przez doświadczoną firmę, to pierwszy krok w stronę bezpiecznego użytkowania prądu i ochrony w sytuacjach niebezpiecznych.