Każdy, kto planuje wdrożenie systemu klimatyzacyjnego w swoim domu, powinien w pierwszej kolejności znaleźć dobrego wykonawcę. To od niego zależeć będzie w dużej mierze wydajność klimatyzacji oraz jej energooszczędność. Potwierdzają to fachowcy firmy KLIMATECH z Kowalowa, która wspiera inwestorów na każdym etapie współpracy. Pracownia ta proponuje tworzenie klimatyzacji domowej w trzech krokach. Każdy z nich opisujemy w dalszych częściach artykułu. Dowiedz się, jak powstaje klimatyzacja w domu.

Planowanie inwestycji wdrożenia klimatyzacji

Pierwszym etap inwestycji wdrożenia systemu klimatyzacyjnego w domu klienta polega na poznaniu oczekiwań inwestora. Fachowcy firmy KLIMATECH przeprowadzają wywiad z klientem, służąc poradami m.in. w zakresie doboru właściwych urządzeń. Istotna jest też wizja lokalna, podczas której specjaliści sprawdzają warunki techniczne i przyłączeniowe budynku. Pozyskane dane pozwalają dobrze zaprojektować cały system klimatyzacyjny tak, by był on bardzo wydajny, ale i tani w eksploatacji oraz we wdrożeniu.

Jeśli chodzi o zakup sprzętów, zespół KLIMATECH szczególnie poleca energooszczędne klimatyzatory inwerterowe, które zużywają mniej prądu od tradycyjnych jednostek pracujących w trybie ON/OFF. Ważne jest również to, by urządzenia były wyposażone w innowacyjne filtry oczyszczające powietrze czy nawet w jonizatory. Dobry klimatyzator powinien mieć filtr z jonami srebra, filtr HEPA czy też filtr z wkładem aktywnego węgla.

Opracowanie projektu technicznego klimatyzacji

Po wizji lokalnej, poznaniu potrzeb i budżetu klienta oraz po doborze klimatyzatorów firma KLIMATECH może przejść do etapu opracowywania projektu technicznego systemu klimatyzacji domowej. Dokument ten uwzględnia miejsca montażu jednostek wewnętrznych oraz agregatów zewnętrznych, sposób podpięcia urządzeń pod instalację elektryczną, a także rozkład przewodów odprowadzania skroplin. Pracownia KLIMATECH szczególną uwagę zwraca na to, by zaprojektowany system był nie tylko bezawaryjny, łatwy w obsłudze, silnie zautomatyzowany oraz wydajny, ale także, aby nie wpływał negatywnie na estetykę wnętrz i elewacji budynku. Jak zapewnia jeden z montażystów firmy KLIMATECH:

Naszym klientom proponujemy takie rozmieszczenie klimatyzatorów wewnętrznych i jednostek zewnętrznych, aby nie wpływały one na pogorszony wygląd domu. We wnętrzach jesteśmy w stanie zastosować urządzenia w designerskich obudowach. Agregaty zewnętrzne możemy zaś zamaskować stylowymi maskownicami metalowymi z perforowanymi wzorami. Inwestorzy nie muszą też martwić się o widoczne na ścianach przewody. Z łatwością można ukryć je np. w listwach przypodłogowych i przysufitowych. Rozwiązań technicznych, które jesteśmy w stanie zaproponować, jest naprawdę sporo.

Montaż klimatyzacji wraz z rozruchem

Montaż klimatyzacji w domu wedle wcześniej stworzonego projektu jest dla pracowników firmy KLIMATECH formalnością. Na ogół trwa on od kilku do kilkunastu godzin w zależności od tego, czy mowa o systemie SPLIT, czy rozbudowanej technologii MULTI SPLIT. Prace w domu klienta to m.in.:

  • umieszczanie klimatyzatorów na ścianach,
  • umieszczenia agregatów zewnętrznych na elewacji czy dachu,
  • tworzenie wszystkich przyłączy,
  • napełnianie układu klimatyzacyjnego czynnikiem chłodniczym,
  • przeprowadzanie prób szczelności,
  • pierwszy rozruch systemu,
  • kalibracja ustawień,
  • instruktaż obsługi dla użytkowników.

Ponadto firma KLIMATECH wyznacza termin pierwszego przeglądu technicznego oraz czyszczenie systemu klimatyzacyjnego wraz z jego odgrzybianiem.