W dzisiejszych czasach piaskowanie to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych form oczyszczania różnego rodzaju powierzchni. To oczywiście nie dziwi, jeśli spojrzy się na liczne zalety tej metody, a także szeroką ofertę usług firm takich jak wrocławski zakład Tatra. Na czym polega fenomen piaskowania? Jakie powierzchnie i obiekty można oczyścić w ten sposób? Wyjaśniamy!

Na czym polega piaskowanie?

Mówiąc najprościej, piaskowanie, czy też obróbka strumieniowo-ścierna, jest procesem technologicznym, który polega na specjalistycznym czyszczeniu różnego rodzaju powierzchni za pomocą sprężonego powietrza. Dla uzyskania lepszych efektów zazwyczaj powietrze wzbogacone jest o dodatkowe ścierniwo w postaci piasku, żużlu czy śrutu. Biorąc to pod uwagę, proces piaskowania można porównać do szlifowania.

Profesjonalne firmy oferujące usługi z zakresu piaskowania, takie jak Tatra z Wrocławia, wykonują kompleksowe oczyszczanie powierzchni stalowych, betonowych, kamiennych, a także ceramicznych. Co więcej, firma oferuje różne metody piaskowania – na sucho, w mgiełce wodnej, ze ścierniwem w wodzie, a nawet z zastosowaniem osłon z odsysaniem zapylonego powietrza.

Jakie konstrukcje można poddać piaskowaniu?

Wrocławska firma Tatra, której właścicielem jest Janusz Szczepański, dzięki temu, że w branży działa już od 1993 roku nie tylko zdobyła spore doświadczenie, ale też może pochwalić się realizacją różnego rodzaju zleceń. To w połączeniu ze specjalistycznymi, nowoczesnymi maszynami sprawia, że zakład podejmuje się piaskowania rozmaitych konstrukcji. W ramach swoich usług firma Tatra może oczyścić m.in.:

  • obiekty kratowe (np. konstrukcje hal, maszty, mosty, wiadukty),

  • zbiorniki (stalowe, żelbetowe),

  • kominy (stalowe, żelbetowe, ceramiczne)

  • obiekty żelbetowe,

  • elementy konstrukcji stalowych,

  • obiekty blachownicowe,

  • maszyny przemysłowe.

Doświadczeni fachowcy wykonują również piaskowanie konstrukcji innych niż wymienione, dlatego zrealizowanie nietypowego zlecenia najlepiej skonsultować indywidualnie z firmą.

Zalety piaskowania

Piaskowanie zarówno konstrukcji metalowych, betonowych, ceramicznych, jak i ceglanych to szybki, prosty, a co najważniejsze skuteczny sposób na dokładne oczyszczenie powierzchni. W ten sposób można pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i drobnych niedoskonałości, dzięki czemu dalsze etapy obróbki, takie jak np. malowanie, przynoszą lepsze efekty. Zlecenie piaskowania oraz malowania firmie Tatra to także najlepszy sposób na wykonanie renowacji różnego rodzaju elementów, których wymiana byłaby zbyt kosztowna lub trudna ze względów technicznych.