Oferta usług posadzkarskich jest bardzo szeroka. Oprócz wykonywania podkładów cementowych, szpachlowania podłoża, zbrojenia siatką czy gruntowania, firmy posadzkarskie oferują szeroką gamę układ przygotowawczych, które ułatwiają wykonywanie dalszych robót budowlanych. Szlifowanie podkładu jest procedurą, która często wchodzi w zakres usług dodatkowych. Doświadczenie pokazuje, że nie warto jej jednak pomijać.  

Szlifowanie podkładu

Jedną z podstawowych usług posadzkarskich jest szlifowanie podkładów. Wiele firm, szukając pozornych oszczędności, pomija etap przygotowania podłoża poprzez jego zeszlifowanie, a następnie odkurzenie. Z tego względu usługa szlifowania często występuje jako usługa dodatkowa.
Podkład zazwyczaj wykonany jest z wylewki cementowej lub anhydrytowej. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, możemy mieć pewność, że warstwa mleczka cementowego nie została zeszlifowana, ponieważ tę czynność wykonuje się dopiero po zakończeniu robót na ścianach i sufitach – chodzi oczywiście o prace, które generują zanieczyszczenia. Mleczko cementowe to cienka i twarda warstwa wierzchnia, która powstaje w chwili zacierania jastrychu. Jako że jest słabo związana z resztą podłożą należy ją koniecznie usunąć.

Sytuacje szczególne – przypalanka

Zeszlifowanie podłoża jest konieczne również w sytuacji, gdy na powierzchni powstała tzw. przypalanka. Posypując wilgotną powierzchni jastrychu suchym cementem w czasie zacierania, tworzy się warstwa, która wymaga usunięcia.
Proces szlifowania podłoży pozwala także usunąć wszelkie zanieczyszczenia budowlane, np. plamy z gipsu lub farby. To kompleksowe przygotowanie nawierzchni do przeprowadzenia kolejnych prac budowlano-wykończeniowych.

Prace posadzkarskie – na to zwracaj uwagę!

Prace posadzkarskie powinny być wykonane z zachowaniem dużej precyzji. Przed montażem posadzki nawierzchnia musi być gładka i  spełniać wymogi wytrzymałościowe. Dobra firma posadzkarska, taka jak Adam Czyczyk Firma Posadzkarska Kobet, przeprowadzi wszystkie prace przygotowawcze – łącznie ze starannym odkurzeniem podłoża – przygotowujące je pod dalsze prace. W zależności od rodzaju podłoża specjaliści pomogą dobrać sposób jego zeszlifowania. Inną, często wykorzystywaną techniką jest szlifowanie podłoża tarczami diamentowymi. Wykorzystanie tarczy diamentowych nie tylko umożliwia usunięcie mleczka cementowego, ale także udrażnia pory, zapewniając lepsze przenikanie gruntu oraz poprawę przyczepności kleju do jastrychu.
Co istotne, wykorzystując dobrej jakości wylewki samopoziomujące, można pominąć etap gruntowania.