Uszczelniacze dekarskie – rodzaje, właściwości i zastosowanie

2019-09-20

Solidna i wytrzymała konstrukcja dachowa powinna być właściwie zamontowana, a części trwale ze sobą połączone. Dlatego też tak ważne jest zastosowanie uszczelniaczy dekarskich. Na rynku występuje wiele rodzajów tego typu preparatów do prac, z których najpopularniejsze są silikony dekarskie. Warto poznać ich rodzaje, aby wybrać najlepszą spoinę dekarską do powierzchni.

Czym są uszczelniacze dekarskie? Właściwości i zastosowanie

Uszczelniacze stanowią specjalistyczne środki do uszczelniania, impregnowania, odnowy, klejenia oraz sporządzania trwałych połączeń na konstrukcjach dachowych oraz systemach: rynien, tarasów, zewnętrznych ścian czy fundamentów. W związku z tym są też kluczowym elementem prac budowlanych czy blacharskich. Cechują się wygodnym stosowaniem i trwałością na promieniowanie UV, wodę czy zmiany temperatury.  Mogą być używane na powierzchnie z każdego tworzywa oraz do materiałów budowlanych. Tzw. silikony dekarskie są nie tylko odporne na warunki atmosferyczne czy wilgoć, ale też elastyczne, co wpływa na estetykę konstrukcji.

Rodzaje uszczelniaczy dekarskich

Do najczęściej spotykanych silikonów dekarskich stosowanych przez firmy dekarskie zalicza się: szpachlowy akryl, kit dekarski, silikon kauczukowy oraz klej do blachy. Różnią się między sobą funkcjonalnością, kolorami, pojemnością oraz rozmiarami. Oprócz tego można wyróżnić ze względu na skład i materiał:

  1. Masy asfaltowe. W ich skład wchodzą rozpuszczalniki. Przeznaczone są do przygotowywania warstw ochronnych na zadaszeniu oraz do łączenia obróbek blacharskich. Wykorzystuje się je także do remontów dachu pokrytych np. papą.
  2. Uszczelniacze bitumiczne. Powstają na bazie ekologicznych mieszanek bitumicznych mas i żywic z dodatkiem naturalnych włókien. Używa się ich do uszczelniania i klejenia bitumicznych falistych płyt lub gontów w pokryciach zadaszeń. Sprawdzają się również do uszczelniania pęknięć w betonach, przy uszkodzeniach np. papy czy dachówek, a także do wypełniania tzw. dylatacji.
  3. Uszczelniacze kauczukowo-tytanowe. Masy kauczukowe stosowane do spojenia, uszczelniania oraz ochrony i odbudowywania powierzchni z blach czy dachowych. Mogą być także używane do tynków, betonu czy pap.

Ponadto do tego rodzaju środków należą dekarskie taśmy i szpachle.

Który preparat wybrać?

Szukając odpowiedniego silikonu dekarskiego, powinno się przede wszystkim kierować rodzajem powierzchni, którą zamierza się naprawić, zaimpregnować lub uszczelnić. Warto przy tym skorzystać z pomocy specjalisty, gdyż wszystkie preparaty tego rodzaju wykazują wysokie właściwości chroniące przed starzeniem, temperaturą czy promieniowaniem UV. Ważne, aby unikać silikonów octanowych i wybierać neutralne. Dobrze jest również zakupić preparat w kolorze dopasowanym do powierzchni. Ceny silikonów dekarskich wahają się zwykle od 15 do 40 zł.

Jak aplikować silikony dekarskie?

Sposób nakładania uszczelniaczy dekarskich zależy od jego typu. Bitumiczne np. nakłada się zgodnie z informacją na opakowaniu na wcześniej odtłuszczone oraz oczyszczone porowate bądź nieporowate przestrzenie. Można jednak zaoszczędzić sobie czasu i zatrudnić fachowca np. dekarza. Szczególnie że niektóre preparaty nakłada się na mokre i wilgotne powierzchnie. Z kolei w postaci tub aplikuje się za pomocą specjalnego pistoletu. W przypadku szpachli dekarskiej pomocne będą szpachelki. Warto jednak zwrócić się o pomoc przy wyborze do specjalisty.