Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który coraz częściej pojawia się w kontekście budowy, sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz konieczności oszczędzania energii, warto wiedzieć, na czym dokładnie polega ten dokument i jak go uzyskać. Firma MK Eco to specjaliści, którzy pomogą Ci w tym procesie, dbając o każdy szczegół.

Kiedy konieczne jest sporządzenie świadectwa energetycznego?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przede wszystkim przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. W Polsce obowiązek ten wprowadzono w 2023 roku, przez co ta formalność staje się standardem na rynku nieruchomości. W przypadku nowo wybudowanych budynków, świadectwo powinno być sporządzone przed oddaniem obiektu do użytkowania. Co ciekawe, dokument ten może być wymagany przez banki przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.

Warto również pamiętać, że świadectwo energetyczne ma określony termin ważności – wynosi on 10 lat od daty jego sporządzenia. Po tym czasie konieczne jest sporządzenie nowego dokumentu, aby nadal spełniać wymogi prawne. Dlatego właściciele nieruchomości powinni kontrolować terminy ważności swoich świadectw i w razie potrzeby zlecić ich aktualizację.

Jakie informacje znajdują się w świadectwie charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera szereg istotnych informacji dotyczących zużycia energii przez budynek oraz jego wpływu na środowisko. Przede wszystkim określa ono klasę energetyczną budynku, która pozwala na szybkie porównanie różnych obiektów pod względem efektywności energetycznej. W dokumencie tym znajdują się również informacje na temat rocznego zużycia energii przez budynek, a także dane dotyczące emisji dwutlenku węgla.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, że świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera rekomendacje dotyczące działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Mogą to być np. propozycje zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy rekuperatory.

Firma MK Eco – sporządzenie świadectwa energetycznego

Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej dla swojej nieruchomości, warto zwrócić się do specjalistów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań energetycznych, firma MK Eco jest w stanie sporządzić dokumenty zgodne z obowiązującymi przepisami oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Fachowcy służą pomocą w zakresie interpretacji wyników świadectwa oraz doradztwa w kwestii możliwych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku.