Bez materiałów sypkich trudno jest zrealizować obecnie budowę obiektów użytkowych. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, np. domów i bloków wielorodzinnych, jak i konstrukcji przemysłowych czy elementów infrastruktury drogowej. Piasek czy żwir, czyli kruszywa naturalne, okazują się niezbędne do przygotowywania rozmaitych mieszanek oraz wzmacniania terenu. Jak powinno się je transportować?

Co zalicza się do materiałów sypkich?

Do najczęściej wykorzystywanych materiałów sypkich zaliczają się te, które stosuje się głównie w branży budowlanej. Przy konstruowaniu obiektów niezbędne jest użycie m.in. rozmaitych kruszyw. Powstają one z surowców mineralnych i odpadów przemysłowych. Granit, bazalt, keramzyt, żużel w kilku postaciach, ale przede wszystkim piasek oraz żwir – to kruszywa, jakie zaliczają się do materiałów sypkich. Takim określeniem opisuje się jednak nie tylko wyroby używane w budownictwie.

Są to także artykuły spożywcze, np. kawa, cukier oraz zboża. We frakcjach niewielkich rozmiarów produkuje się również rozmaite środki chemiczne i barwniki. Problematyczny może okazać się transport materiałów sypkich. Do tego celu należy wykorzystać odpowiedni rodzaj samochodu ciężarowego – najlepszym wyborem będzie tzw. wywrotka. Dlaczego niezbędne jest zastosowanie pojazdu z taką zabudową i w jaki sposób przewozi się nim materiały sypkie?

Jak transportuje się materiały sypkie?

Wspomniany piasek czy żwir przeznaczone na budowę powinny na plac dotrzeć w ilości wskazanej przez nadawcę ładunku. Podczas transportu nie można zatem dopuścić do strat towaru, co jest niezwykle trudne w przypadku materiałów sypkich. Pojazdy ciężarowe z zabudową typu wanna, czyli popularne wywrotki, umożliwiają jednak bezpieczną realizację takich przewozów. Co więcej, świetnie sprawdzają się one szczególnie podczas rozładunku. Zabudowa przechyla się pod sporym kątem, a materiały wysypują się w odpowiednim miejscu.

Usługi w zakresie transportu materiałów sypkich świadczy firma Bub-Max, która do tego celu jest w stanie zadysponować właściwie przygotowaną wywrotkę. Załadunek górny jest w tym wypadku dość prosty, co jest kolejną już zaletą przewozu np. kruszyw za pomocą tego typu pojazdu. Wywrotka może nam posłużyć również do wywozu nadmiaru ziemi z działki podczas budowy obiektu. Usługi świadczone z użyciem specjalistycznego samochodu ciężarowego to również wywożenie gruzu. Materiały sypkie powinno się zatem transportować wywrotką – to bezpieczne rozwiązanie znacząco ograniczające straty ładunku i jednocześnie gwarantujące łatwy rozładunek i załadunek.