Płyta nagrobkowa narażona jest na wiele zanieczyszczeń, począwszy od wpływu warunków atmosferycznych, jak deszcz i wiatr, opadających liści i soków z drzew, aż po stopiony wosk ze zniczy. Czyszczeniem grobów zajmujemy się zwykle w czasie świąt – przede wszystkim w przed Świętem Zmarłych, ale także przed Bożym Narodzeniem, czy Wielkanocą. Dowiedz się, w jaki sposób pielęgnować nagrobek w zależności od tego, z czego jest wykonany.

Podstawowe informacje o sposobach czyszczenia nagrobków

Duże znaczenie w utrzymaniu dobrego wyglądu nagrobków ma regularność. Aby przedłużyć trwałość płyty nagrobkowej bliskiej osoby warto jej powierzchnię konserwować przynajmniej dwa razy do roku, przed okresem zimowym – co zbiega się ze Świętem Zmarłych – i po zimie, czyli przed Wielkanocą.

Każdy rodzaj nagrobka wymaga nieco innego postępowania, dlatego dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować nagrobki granitowe, czy z lastryka, a w jaki sposób tablice marmurowe. Przy okazji dobrze jest też zadbać o napisy na nagrobku i o umieszczone na nim portrety i wizerunki nagrobne. Jeśli nagrobek jest zaniedbany, może być konieczne wykonanie remontu nagrobka, a po odnowieniu płyty nagrobnej, przyda się jej odpowiednie zakonserwowanie, tak by jak najdłużej zachowała dobry wygląd.

Zasady dbania o nawierzchnię nagrobka w zależności od materiału

Nagrobki wykonane z granitu najlepiej jest umyć czystą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, jak mydło w płynie, albo płyn do naczyń. Nagrobków granitowych nie należy pastować. Stosowanie wosków, tłuszczu, czy substancji ściernych może spowodować powstanie plam, albo rys. Nie należy też czyścić go na sucho. Podobne postępowanie obowiązuje przy nagrobkach marmurowych. Wystarczy umycie delikatnym środkiem myjącym, i opłukanie czystą wodą. Należy unikać ostrych szczotek i absolutnie nie stosować druciaków.

Nieco inaczej wygląda sprawa z nagrobkami wykonanymi z lastryka. Ten materiał to mieszanina wody, cementu oraz grysu granitowego lub marmurowego, dlatego jest porowaty i łatwo przyjmuje wilgoć i zabrudzenia. Aby zapewnić nagrobkowi z lastryka dobry wygląd, trzeba go najpierw dokładnie umyć, przy czym można szorować, a potem spłukać czystą wodą. Na czystą powierzchnię nagrobka można nanieść pastę i wypolerować do połysku miękką szmatką, a nadmiar pasty usunąć. Warstwa pasty zabezpiecza powierzchnię nagrobka przed przywieraniem brudu. Pokrywanie powierzchni lastryka lakierem bezbarwnym nie jest wskazane, gdyż po jakimś czasie lakier będzie się złuszczać, co nie wygląda korzystnie.

Generalny remont nagrobka – jak go wykonać?

Z biegiem czasu, nawet przy najlepszej pielęgnacji, na nagrobku będzie widać upływ lat. Mogą się pojawić ukruszenia i ubytki, powierzchnia może poszarzeć do tego stopnia, że czyszczenie już nie pomoże. Wtedy konieczne może być wezwanie profesjonalnej firmy Kamieniarstwo Nagrobkowe, zajmującej się wykonywaniem nagrobków, która oferuje także remonty grobów i remonty nagrobków. Profesjonalne przeszlifowanie pomnika i piaskowanie napisów przywróci im dawny dobry wygląd.