Podczas prac remontowo-budowlanych, a także warsztatowych związanych z budową lub remontami maszyn, urządzeń albo konstrukcji często zachodzi potrzeba cięcia różnych materiałów. Choć istnieje możliwość stosowania specjalnie przeznaczonych do tego urządzeń, to Zazwyczaj wymaga to jednak skorzystania z innego sprzętu albo założenia nowego narzędzia, co pochłania sporo czasu. Lepszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z tarczy uniwersalnej.

Czym wyróżniają się tarcze uniwersalne?

Jednym z wszechstronnych i przydatnych narzędzi wykorzystywanych podczas rozmaitych prac budowlanych, warsztatowych i instalacyjnych jest szlifierka kątowa. W połączeniu z właściwie dobraną tarczą można przy jej pomocy usuwać naddatek materiału i przecinać różne materiały budowlane. Choć zmiana tarczy nie jest z reguły długotrwała, to w wielu sytuacjach znacznym ułatwieniem byłaby możliwość skorzystania z tego samego narzędzia bez niepotrzebnej straty czasu. Rozwiązaniem może okazać się założenie tarczy uniwersalnej brzeszczot. Tarcze tego rodzaju różnią się od klasycznych konstrukcji swoją budową, najbardziej przypominając tarcze segmentowe. Na ich obwodzie znajduje się krawędź tnąca z odpowiednio wyprofilowanymi zębami, która jest wykonana z węglików spiekanych, co gwarantuje wysoką twardość, a także długą żywotność oraz odporność na powstające obciążenia termiczne. Takie tarcze występują w różnych rozmiarach od średnicy 115 mm z 40 zębami, przez średnicę 125 mm i 190 mm, aż po średnicę 210 mającą 60 zębów.

Jakie materiały można obrabiać z wykorzystaniem tarcz uniwersalnych?

Tarcze uniwersalne znakomicie sprawdzają się przy cięciu drewna, zarówno mokrego (zielonego), jak i suchego. Będą niezastąpione przy obróbce materiałów drewnopochodnych – sklejki, płyt wiórowych różnych rodzajów czy drewna klejonego, a także deski warstwowej. Można ich używać, gdy konieczne jest przecinanie materiałów w postaci laminatu i paneli podłogowych. Będą użyteczne w przypadku drewna zawierającego niewielkie elementy metalowe jak gwoździe bądź wkręty. Tarcze uniwersalne mogą być wykorzystane podczas pracy z rurami i profilami stalowymi oraz elementami litymi, a także metalami kolorowymi – m.in. stopami miedzi i aluminium. Nadają się do tworzyw sztucznych i drewna połączonego z betonem albo innymi materiałami budowlanymi np. kamieniem naturalnym.

Szeroką ofertę tarcz do cięcia można znaleźć w ofercie firmy Werkon. Zajmuje się ona także dostarczaniem wierteł i świdrów, dłut, szpiców i otwornic, jak również tarcz do cięcia oraz szlifowania.