Domki letniskowe, znoszone m.in. przez firmę Mardan, cieszą się obecnie dużą popularnością. Nie są to jednak zwykłe składziki na narzędzia oraz meble ogrodowe. Są to małe budynki, w których można spędzić wakacje nad jeziorem, morzem czy w górach. Dobry domek letniskowy pozwala nawet na krótki wypad za miasto zimą. W jakiej technologii warto zatem go budować?

Postaw na dom szkieletowy!

Małe domki letniskowe powinno się budować w systemie szkieletowym. Jest on znacznie tańszy w wykonawstwie niż technologia murowana, a sama budowa jest błyskawiczna. Domek o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, w zależności od wielkości, może być postawiony w zaledwie kilka miesięcy. Dlaczego jeszcze warto wybrać dom szkieletowy?

Dużą zaletą tejże technologii jest lekkość całej konstrukcji, a także możliwość wybrania takiego modelu ścian wewnętrznych, aby nie trzeba było ich dodatkowo wykańczać tynkami. Drewno konstrukcyjne jest zaś tym w wysokiej jakości – odporne jest na wilgoć, a także ataki insektów, grzybów i pleśni. Dobry materiał świetnie radzi sobie nawet zimą. Nieprawdą jest bowiem to, że w domku letniskowym nie można urządzić sobie zimowego wypadu na weekend. Przy dobrej izolacji oraz przy posiadaniu np. przenośnego źródła ciepła, nie powinno być w nim chłodno. Oczywiście koszty eksploatacji zimą znacznie rosną, dlatego domki letniskowe użytkuje się głównie wiosną i latem.

Przekrój ściany domku letniskowego

Domki letniskowe w technologii szkieletowej mogą różnić się przekrojem ścian. Niektóre tworzone są w modelach bliższych domów całorocznych, inne zaś mają ściany znacznie cieńsze. W przypadku mniejszych obiektów w zupełności wystarczą:

  • słupki konstrukcyjne,

  • ruszty drewniane,

  • płyta OSB/MDF,

  • folia wiatroizolacyjna,

  • folia paroizolacyjna,

  • płyty gipsowe lub boazeria,

Jako izolacja cieplna sprawdza się np. wełna mineralna.

Dom szkieletowy – tysiące unikalnych projektów

Domy szkieletowe nie tylko są proste w budowie, ale też rozbudowie i samym projektowaniu. Dowodzą tego konstrukcje firmy Mardan, która tworzy unikalne projekty. Domy letniskowe mogą przypominać chatki góralskie czy nadmorskie. Przedsiębiorstwo oferuje klientom projektowanie domku od podstaw tak, by stworzyć wyjątkowy budynek piękny i trwały na lata. W przypadku parterowych obiektów od 35 m2 do 70m2 powierzchni nie trzeba występować o pozwolenie na budowę. Można w nich stworzyć antresolę, a wykończenie może być wykonane w różnych stylach. Dla domów letniskowych poleca się lekkie aranżacje skandynawskie, rustykalne, a niekiedy też wiejskie.

Firma Mardan specjalizuje się też w budowie drewnianych, mieszkalnych domów o niewielkiej powierzchni. Zatrudnia doświadczonych specjalistów, dzięki czemu gwarantuje krótkie terminy realizacji. Współpracuje z uznawanymi na rynku producentami materiałów budowlanych, co zapewnia elastyczne rozliczenia i niskie koszty inwestycji. Oferta obejmuje także altany ogrodowe, wiaty, zabudowy tarasowe i balkonowe czy garaże z drewna konstrukcyjnego. Firma świadczy również usługi wykańczania wnętrz. Wszystkie prace realizuje zgodnie z ustalonymi terminami.