Zwieńczeniem każdego domu jednorodzinnego jest dach. Jako ten element mogą służyć rozmaite materiały budowlane. W Polsce dużo osób decyduje się na pokrycia dachowe wykonane z dachówki ceramicznej. Materiał ten jest drogi, jednakże taki dach jest trwały i odporny na wiele czynników. Jeśli zależy nam na tym, aby wytrzymał jak najdłużej ważne jest przestrzeganie kilku zasad podczas jego montażu.

Czynności wykonywane przed montażem dachówek

Zanim możliwe będzie położenie dachówek ceramicznych konieczne jest wykonanie kilku czynności. Pierwszą z nich jest wykonanie izolacji dachu. Zadanie to wykonywane jest zwykle przez dekarza, który w późniejszym czasie będzie kładł dachówki. Takimi pracami zajmują się fachowcy z firmy Dach-Bud. W celu wykonania izolacji dachu układa się folię wstępnego krycia lub wykonuje się sztywne poszycie z desek bądź płyt, na którym znajdzie się izolacja z papy.

Układanie folii wstępnego krycia rozpoczyna się od dołu połaci. Następnie rozwija się pasy tej folii wzdłuż okapu. Całość mocuje się do krokwi zszywkami. Ważne jest także przybicie kontrłat do krokwi, które, dzięki czemu folia będzie przymocowana i wydzielimy przestrzeń powietrzną niezbędną do przewietrzenia połaci dachu. Potem do kontrłat przybija się łaty. To na nich będą opierały się dachówki.

Z kolei montaż papy na sztywnym poszyciu polega na tym, że płyty OSB, sklejki lub deski przybija się do krokwi. Następnie na nich układana jest izolacja z papy. Jej pasy rozwijane są tak samo jak pasy folii.

Po wykonaniu izolacji dachu można przygotowywać się do układania dachówek. Zanim jednak zajmiemy się dachówkami wykonuje się okap dachowy. W tym celu układa się w kilku miejscach pasy wyprofilowanej blachy, które stanowią tzw. obróbki. Obróbka blacharska zabezpiecza krawędź okapu i boki połaci.

Montaż dachówek ceramicznych

Po odpowiednim przygotowaniu dachu można rozpocząć montaż dachówek ceramicznych. Ich układanie rozpoczyna się od dolnego narożnika połaci. W pierwszej kolejności przytwierdza się skrajne dachówki. Ważne jest to, by były one przymocowane do łat. Dopiero potem układa się pozostałe dachówki ceramiczne. Tych zwykle się nie przymocowuje, ponieważ w większości przypadków oparte są one na łatach i utrzymują się pod własnym ciężarem.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której nachylenie dachu jest większe niż 60 stopni. Wówczas należy przymocować każdą dachówkę. Z kolei gdy nachylenie połaci wynosi od 40 do 60 stopni, to wystarczy przytwierdzenie co trzeciej lub co piątej dachówki. Niezbędne jest również mocowanie dachówek zakładkowych wzdłuż kalenic oraz koszy lub wokół okien dachowych i kominów. W tym celu wykorzystuje się wkręty lub klamry. Stałego zamocowania wymagają również dachówki ceramiczne typu karpiówka. Natomiast dachówki typu mnich-mniszka przytwierdzane są gwoździami i drutem, ewentualnie drucianymi klamrami.

Po zamocowaniu dachówek należy wykończyć kosze dachowe, zadbać o zabezpieczenie ułożonego pokrycia dachowego przed działaniem czynników zewnętrznych, a także montuje się gąsiory i wykonuje wentylację dachu.