Wapno palone jest materiałem, który powszechnie stosowany jest chociażby w budownictwie. Występuje ono w kilku odmianach, dlatego zakup wapna palonego nie zawsze jest prosty. Sprawdź, jakie rodzaje wapna palonego są dostępne, gdzie można je kupić i do czego stosować.

Czym jest wapno palone i gdzie można je zakupić?

O to, czym jest wapno palone, zapytaliśmy eksperta firmy Centrum Wypału Wapna Częstocice Sp. z o.o, która zajmuje się sprzedażą wapna palonego, gaszonego oraz nawozowego. Wapno palone jest zwyczajową nazwą tlenku wapnia, który otrzymywany jest podczas procesu wypalania kamienia wapiennego. Podczas wypalania konieczne jest uzyskanie temperatury rzędu 1000 stopni Celsjusza. Wapno ma szereg właściwości, wapno wykazuje mocne właściwości higroskopijne. Wapno palone ma właściwości żrące, należy więc obchodzić się z nim ostrożnie i nie stosować go w obecności dzieci oraz zwierząt. Często słyszanym terminem jest wapno gaszone - co to oznacza? Gaszenie wapna palonego jest procesem polegającym na gaszeniu wapna przez dodatek wody. Pod wpływem wilgoci tlenek zmienia się w wodorotlenek wapnia. Proces gaszenia nazywany jest także lasowaniem. W warunkach przemysłowych można przeprowadzić także gaszenie wapna na sucho z niewielką ilością wody. Gdzie kupić wapno palone? Najlepiej bezpośrednio u producenta.

Jakie jest zastosowanie wapna palonego?

Podczas uzyskiwania wapna palonego w procesie spalania kamienia wapiennego uzyskać można wapno w dwóch formach - proszku lub bryły. Czym się różnią one między sobą?

  • Wapno palone kruszone - po procesie wypalania kamień wapienny jest kruszony, dzięki czemu tlenek wapnia ma formę proszku.
  • Wapno palone w bryłach - nie jest kruszone po wypaleniu, ale od razu stosowane. 

Do czego stosowane jest wapno palone? Ma ono szereg zastosowań. Najpopularniejsze zastosowania wapna to:

  • Przemysł budowlany - wapno palone stosowane jest w zaprawach tynkarskich, sztukatorskich czy murarskich. Po połączeniu z wodą i pozostałymi składnikami zaprawy wapno znacznie zwiększa plastyczność uzyskanej zaprawy. Dzięki użyciu wapna łatwiej rozprowadzić zaprawę w jednolity sposób. Wapno stosowane jest także podczas wytwarzania cegieł i betonu komórkowego.
  • Higienizacja pomieszczeń - wapno jest szeroko stosowane do higienizacji pomieszczeń. Stosuje się je zarówno w formie proszku do posypywania podłóg, jak i miesza  wodą w celu malowania wapnem.
  • Lutowanie - wapno palone stosowane jest jako topnik oczyszczający metale podczas lutowania. Dzięki zastosowaniu wapna proces lutowania przechodzi sprawniej.

Jak widać wapno ma zróżnicowane zastosowanie.