Blog Panoramy Firm

Wentylacja i odpylanie, czyli sposób na czyste powietrze

Materiał partnera
2019-08-16
wentylacja

W dobie szeroko rozpowszechnionego i rozwiniętego przemysłu i stosowanych tam metod produkcji, powodujących zanieczyszczenie środowiska, jakość powietrza, którym oddychamy również znacznie spada. Sytuacji nie poprawiają także spalane przez wielu z nas śmieci. Proces wentylacji i odpylania, czyli filtrowentylacji ma celu poprawę stanu powietrza, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na występowanie pyłków, dymu, spalin czy innych chemicznych substancji. Jak działa wentylacja? Na czym polega odpylanie?

Akcja wentylacja

Wszyscy wiemy jak ważne dla naszego zdrowia jest oddychanie czystym, pozbawionym szkodliwych substancji powietrzem. W innym wypadku narażeni jesteśmy na rozwój niebezpiecznych dla ogólnej kondycji chorób i dolegliwości, takich jak alergie, choroby układu oddechowego, bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie i zmęczenie. Dlatego w budynkach mieszkalnych konieczne jest zastosowanie prawidłowo działającej wentylacji. Takie usługi oferuje Top-Projekt, skupiając się na zaprojektowaniu, produkcji, montażu oraz serwisie instalacji wentylacyjnych. Wentylacja to nic innego jak wymiana powietrza w pomieszczeniach – zużyte oddawane jest na zewnątrz, w zamian za to pojawia się nowe, świeże. W przeciwnym razie dwutlenek węgla, kurz, roztocza oraz zarodniki pleśni będą gromadzić się, oddziałując przede wszystkim na nasze samopoczucie. Wzrost wilgotności powietrza może być spowodowany poceniem się lub wykonywaniem codziennych czynności, jak gotowanie, kąpiel, prasowanie czy suszenie prania. Oprócz tego, że czyste powietrze niezbędne jest ludziom i zwierzętom, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania większości urządzeń zużywających powietrze, np. kotła, kuchenki czy kominka. Wentylacja zapewnić ma również bezpieczeństwo, gdy ich działanie zostanie zaburzone. Powietrze doprowadzane jest do wnętrza poprzez nawiewniki, a usuwane kanałami wentylacyjnymi, wyposażonymi w kratki umożliwiające regulację ilości wywiewanej substancji. Używa się jej zazwyczaj podczas niskich temperatur.

Czym jest filtrowentylacja?

Proces ten zwany również odpylaniem, stosowany jest głównie w zakładach produkcyjnych, narażonych na nadmierną emisję szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze, w których prowadzona jest działalność przemysłowa, m. in. spawanie, szlifowanie, cięcie metali, mgła olejowa, pyły suche czy mokre, a także w przemyśle spożywczym, drzewnym, włókienniczym, papierniczym czy chemicznym. Wentylacja mechaniczna, czyli taka, w której ruch powietrza wymuszony jest pracą wentylatora, w postaci odciągów miejscowych, eliminuje rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń na inne pomieszczenia. Brak takich instalacji może powodować szybsze zużycie, uszkodzenia maszyn oraz wybuchy i pożary, których przyczyną jest przekroczenie dopuszczalnych stężeń substancji łatwopalnych i wybuchowych. Jak wynika z opinii specjalistów z Top-Projekt, ideą filtrowentylacji jest także oczyszczenie go przed oddaniem do atmosfery, co znacząco wpływa na ochronę środowiska. Działanie wysokiej jakości urządzeń filtracyjnych łączy w sobie kwestie ekonomiczne oraz eksploatacyjne, np. odzyskiwanie ciepła.