W wielu branżach mamy do czynienia  z specjalistycznym językiem lub żargonem, którym posługują się zaznajomieni w temacie fachowcy. Podobnie jest w przypadku węzłów betoniarskich, gdyż stwierdzenie to odnosi się do kompleksowej wytwórni betonu składającej się z wielu powiązanych ze sobą urządzeń, których wspólne działanie zazębia się i funkcjonuje jak w szwajcarskim zegarku. Jak powstaje jeden z najczęściej używanych materiałów budowlanych? Z czego składa się węzeł betoniarki?

Budowa węzła

Budownictwo to prężnie rozwijająca się branża, w której najczęściej wykorzystywanym materiałem jest beton. Technologia zajmująca się jego produkcją jest regularnie unowocześniana, tak by wytwarzany produkt cechował się jak najlepszymi parametrami jakościowymi. Skład betonu z pozoru jest dość prosty. Bowiem do jego produkcji używa się cementu, wody i kruszywa. To jednak dobór odpowiednich proporcji każdego z komponentów i ich dozowanie, a także przeznaczenie decyduje o ostatecznej klasie surowca. Tak więc to dość skomplikowany proces, powstający w profesjonalnych węzłach betoniarskich. Jak mówią specjaliści z Rs Beton Serwis, klasyczny system to zbiór powiązanych ze sobą maszyn. Są to:

  • zasobniki magazynujące surowiec, zbiorniki, silosy i dozowniki
  • linie transportujące odmierzoną porcję surowca, składające się z podajników taśmowych, podajników ślimakowych i wózków typu „skip”
  • mieszarka planetarna, urządzenia odmierzające cement, bufor kruszyw z przepustnicą oraz rozdzielacze kruszyn i cementu, które tworzą jeden z najważniejszych elementów, czyli betonownię

  • system odbierania gotowego surowca, czyli betonu w postaci zbiorników wysypowych, przenośników jezdnych i taśmowych.

W zależności od producenta budowa węzła betoniarskiego może przybierać nieco inną formę, jednakże zasada działania poszczególnych komponentów systemu pozostaje niezmieniona, gdyż jego podstawowym zadaniem jest w początkowej fazie pobranie kruszywa, co prowadzić ma do wytworzenie tworzywa o określonych właściwościach.

Montaż i demontaż

Rozwój technologii w branży budowlanej sprawił, że oprócz stacjonarnych, standardowych węzłów betoniarskich, powstały także systemy mobilne. Umieszczenie ich na naczepach jezdnych daje możliwość szybkiego przemieszczania się urządzeń, gdyż cała konstrukcja przybiera znacznie mniejsze rozmiary niż stacjonarne węzły. Dlatego znajdują zastosowanie podczas budowy dróg czy autostrad. Co warto podkreślić, to na budowę tego rodzaju linii produkcyjnych nie jest wymagane pozwolenie. Profesjonalne firmy, takie jak Rs Beton Serwis, zajmują się montażem, demontażem i przenoszeniem całych betoniarni, nowych i używanych z uwzględnieniem prac naprawczych i wymianą niezbędnych części, co znacząco wpływa na niezawodność produkcji oraz odporność na trudne warunki eksploatacyjne. W zależności od potrzeb klienta węzły betoniarskie mogą być przystosowane do całorocznej pracy, dzięki wykonaniu termicznej obudowy, zwiększającej efektywność procesu produkcji.