Montaż więźby dachowej to moment, w którym serca inwestorów rosną. Wymarzony dom zaczyna nabierać konkretnych kształtów, dzięki czemu widać, że zasadnicze prace budowlane zbliżają się do końca. Obecnie wszyscy zainteresowani mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest więźba klasyczna, drugim zaś więźba wiązarowa. Obie konstrukcje wykona zakład blacharsko-dekarski Mariusza Szymkowiaka z siedzibą w Pecnie.

Klasyczna więźba gotowa – co warto wiedzieć?

W bardzo dużym skrócie powiedzieć można, iż klasyczna więźba dachowa to system setek zależnych od siebie elementów i to nie tylko drewnianych. W zależności od tego, z jakim typem dachu mamy do czynienia, w jej skład wchodzą elementy takie jak przede wszystkim krokwie, murłaty, jętki, słupy i miecze. Czynnikiem decydującym o wytrzymałości całej konstrukcji są oczywiście przekroje konkretnych elementów. W zdecydowanej większości przypadków dopasowuje się je do zakładanego obciążenia wynikającego z wagi pokrycia zasadniczego. Dachówka ważąca około 45 kg/m2 będzie wymagała zupełnie innej nośności niż charakteryzująca się dziesięciokrotnie niższą wagą blachodachówka. Z praktycznego punktu widzenia wszyscy inwestorzy, którzy postanowią zdecydować się na to właśnie rozwiązanie, powinni wiedzieć, że klasyczną więźbę dachową zawsze zamawia się z tzw. naddatkiem ciesielskim oscylującym w granicach 30 cm.

Chodzi o to, aby widoczne na rzucie projektowym elementy, które przemnożone muszą zostać przez współczynnik nachylenia połaci, nie dojechały na plac budowy zbyt krótkie. Elementy więźby dachowej powinny być wykonane z drewna iglastego i charakteryzować się stopniem wilgotności, który nie przekracza 20%. Pozwoli to uniknąć wielu kłopotów technicznych, jakie mogłyby się pojawiać podczas wysychania drewna bezpośrednio na połaci. A jak sprawa wygląda w przypadku wiązarów?

Więźba wiązarowa – najważniejsze informacje

Więźby wiązarowe uznawane są za rozwiązanie nowocześniejsze, po które inwestorzy sięgają z coraz większym zaufaniem. W przeciwieństwie do rozwiązania klasycznego więźba wiązarowa zostaje przywieziona na plac budowy w formie gotowych do montażu elementów. Choć wymaga to przygotowania nowego projektu, to na wyjątkową uwagę zasługuje w tym przypadku szybkość montażu. Przy dobrze zorganizowanej firmie ciesielskiej proces ten trwa około jednego dnia przy średniej wielkości dachu około 140-160 m2.

Unikatowy sposób łączenia ze sobą poszczególnych elementów powoduje, że pomimo wyraźnie mniejszych przekrojów, więźba wiązarowa doskonale radzi sobie zarówno pokryciami lekkimi, jak i ciężkimi. Klienci mogą mieć również pewność, że drewno zostało zaimpregnowane i wysuszone w odpowiedni sposób. Aby tradycyjny wieniec mógł zawisnąć na więźbie jak najszybciej, zdecydowanie warto postawić na renomowanych fachowców z firmy Usługi Blacharsko-Dekarskie Mariusz Szymkowiak. Wspomniane wyżej przedsiębiorstwo może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w branży. Oprócz montażu więźby dachowej zajmuje się także montażem pokrycia dachowego, remontami dachów oraz malowaniem. Zapraszamy do kontaktu!