Przemieszczanie się chorych po szpitalu oraz transport pacjentów przez personel umożliwia dostosowana winda szpitalna. Jest rodzajem dźwigu osobowego, jednak jest szersza od standardowej oraz ma dodatkowe funkcje dostosowane do placówek zdrowia. Ponieważ w takich miejscach awaria może mieć olbrzymie konsekwencje, zalecany jest regularny przegląd i konserwacja urządzeń. Montażem oraz serwisowaniem dźwigów szpitalnych zajmuje się firma Transster.

Czym charakteryzuje się dźwig szpitalny?

Windy szpitalne różnią się od zwykłych przede wszystkim wymiarem drzwi oraz kabiny. Muszą być dostosowane zarówno do przewozu łóżek, jak i osób, które mogą mieć problem z poruszaniem się. Miejsca, w których montuje się takie dźwigi, to nie tylko szpitale, ale również kliniki, domy pomocy społecznej oraz prywatne przychodnie. Typowy wymiar kabiny, który pomieści personel medyczny wraz z pacjentem to 140 cm szerokości i 240 cm głębokości, a drzwi mają szerokość 120 cm. Platforma w windzie używana tam, gdzie są pacjenci, musi zatrzymywać się na poziomie podłogi, by przejazd łóżka szpitalnego czy wózka inwalidzkiego był swobodny. Taki dźwig ma też specjalną opcję, używaną w sytuacjach pilnych, zwaną „jazdą szpitalną”. Polega na tym, że podczas jej trwania blokuje się bieżące dyspozycje.

Serwisowanie wind szpitalnych

Producenci wind szpitalnych wprowadzają szereg zabezpieczeń przed usterkami. Niektóre mają system ostrzegania wcześniej o potencjalnym zagrożeniu awarią, dzięki czemu usługi serwisowe mogą zapobiec powstaniu większego problemu. Jak mówi pracownik firmy Transster:

windy szpitalne muszą być niezawodne, ale przy intensywnej eksploatacji dźwigu tylko odpowiednia konserwacja może to zapewnić.

Nic nie zastąpi regularnego przeglądu i serwisowania urządzenia, a w ramach takiej usługi można sprawdzić nie tylko mechanizm windy, ale również szyby wentylacyjne oraz systemy ewakuacyjne, czyli włazy. W razie potrzeby wymienia się zużyte części w dźwigu, by pozostał jak najdłużej w dobrym stanie technicznym.