Sieć wodociągowa jest w naszym kraju bardzo dobrze rozbudowana. Na mapie Polski raczej nie ma obszarów, które pozbawione są tego typu przyłączy. Co niektórych tym bardziej dziwi więc rosnąca popularność studni. Coraz częściej można spotkać je na działkach rekreacyjnych, rolnych oraz prywatnych parcelach. Dlaczego warto mieć własne ujęcie wody? Czy to się w ogóle opłaca?

Rodzaje studni

Myśląc o studni, wyobrażamy sobie raczej tradycyjne, zadaszone źródło, z którego nasze babcie czerpały wodę wiadrem. Choć jest to dość sielski obrazek, nowoczesne studnie prezentują się zgoła inaczej i są o wiele bardziej funkcjonalne. Wyróżniamy ich trzy rodzaje. Pierwszy to studnie kopane, które sięgają do 20 metrów głębokości i posiadają zabezpieczenie z cembrowiny. Spotyka się już dość rzadko. Istnieją też studnie wąskorurowe, które nazywane są również abisyńskimi. Pozyskuje się z nich wodę do celów gospodarczo-budowlanych.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się zaś studnie głębinowe, które są najmniej podatne na zanieczyszczenie i mogą sięgać od 20 do 70 metrów w głąb ziemi. Mogą one zaopatrywać w  świeżą, czystą wodę cały dom i być się jej jedynym źródłem. Wierceniem studni głębinowych zajmują się specjalistyczne firmy takie jak Studnio Wiert. Zanim eksperci przystąpią do pracy, wykonają stosowne badania geologiczne oraz doradzą najlepsze rozwiązanie dla danej działki.

Zalety własnej studni głębinowej

Własna studnia głębinowa pozwoli inwestorowi uniezależnić się od lokalnego dostawcy wody. Koszty jej zużycia z roku na rok są coraz wyższe, co pewnie nie ulegnie zmianie w przyszłości. Decydując się na budowę studni, musimy oczywiście liczyć się z opłaceniem inwestycji, ale potem możemy korzystać z wody w sposób nieograniczony, zupełnie za darmo. W dłuższej perspektywie czasu oznacza to naprawdę spore oszczędności. Ponadto nie będziemy musieli dwa razy zastanawiać się nad odkręceniem kurka z wodą, kiedy zechcemy podlać ogród, umyć samochód czy też napełnić basen. To duży komfort.

Studnia głębinowa może również stanowić alternatywne źródło wody. Sieć wodociągowa ulega czasem awarii lub z powodu np. remontu dróg występują przerwy w dostawie wody. Jest to frustrujące, zwłaszcza wtedy, gdy w domu jest małe dziecko lub gdy trzeba zrobić pranie. Czasem zdarza się, że wody brakuje przez kilka godzin, innym razem nie ma jej cały dzień. Mając do dyspozycji własne ujęcie, nie musimy obawiać się, że nasz kran wyschnie. Woda ze studni głębinowej jest czysta, smaczna i w pełni nadaje się do spożycia. Odpowiedzialne są za to filtry, które dbają o to, by wszystkie jej parametry były prawidłowe.