Masz swój własny samochód ciężarowy? A może dysponujesz całą flotą pojazdów w Twojej firmie transportowej? Wulkanizacja samochodów ciężarowych jest dużo bardziej skomplikowana niż w autach osobowych. Opony TIRów poddawane są dużo większym siłom. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące wulkanizacji samochodów ciężarowych. Zapraszamy do lektury!

Jakie opony do zestawu 40 tonowego?

Na opony zestawów ciężarowych działają zupełnie inne siły niż na auta osobowe. Wymogi co do rodzajów opon stosowanych w ciężarówkach dopasowane są więc do przewidywanych obciążeń między innymi poprzez indeks nośności. Mogą one wytrzymać nawet 6000 kilogramów obciążenia na oponę. Jak przeczytać więc oznaczenia na oponach?

Najczęściej w samochodach ciężarowych stosuje się opony z oznaczeniem 315/70 R22.5 L 154/150. 315 na 70 oznacza tutaj szerokość modelu w milimetrach na wysokość profilu określanego w procentach szerokości ogumienia. R22.5 oznacza oczywiście średnicę felg w calach, a L dopuszczalną prędkość maksymalną klasyfikującą się na 120 kilometrach na godzinę. Ostatnie oznaczenia, czyli 154/150 oznaczają indeks nośności. Pierwsza liczba określa nośność przy użyciu pojedynczej opony, a druga przy oponach bliźniaczych

— powiedział nam mechanik z Centrum Truck Service.

Kolejną kwestią jest także przystosowanie opon do nawierzchni i osi, na których są stosowane. W samochodach ciężarowych dzielimy opony do stosowania na różnych osiach. Są to:

  • oś kierowana — ogumienie przystosowane jest do zmiennych nacisków i geometrii podczas jazdy, a oznaczone jest literą F lub S;

  • oś napędowa — cechują się kostką zamiast podłużnych bieżników, a oznaczone są literą D;

  • oś wleczona — opony naczepowe oznaczone literą T;

  • oś uniwersalna — opony przeznaczone na wszystkie osie oznaczone literą Z.

Musimy także uważać na to, jakich opon używamy zimą. W Polsce od 15 listopada do 31 marca musimy stosować na osi napędowej opony oznaczone literami S+M, czyli śnieg i błoto. W górzystych krajach i chłodniejszych klimatach warto jednak zaopatrzyć się w opony 3PMFS.

Inne usługi wulkanizacyjne dla ciężarówek

O co jeszcze musimy zadbać, jeśli chodzi o ogumienie w ciężarówkach? Warto regularnie przeprowadzać w nich badania zbieżności kół oraz ich geometrię w takich serwisach jak Centrum Truck Service Autoryzowany serwis Alltruck Arkadiusz Drążewski. Jest to szczególnie ważne właśnie w samochodach ciężarowych, w których koła poddawane są bardzo dużym siłom.