Wybór odpowiedniego okna fasadowego jedynie na pierwszy rzut oka może wydać się czynnością banalnie prostą. Ogromna ilość dostępnych produktów paradoksalnie nie sprzyja podjęciu szybkiej decyzji. Choć nowoczesne okna fasadowe potrafią różnić się od siebie pod wieloma względami, to warto wiedzieć o tym, iż istnieje pewna grupa czynników, dzięki której można łatwo określić, z jak dobrym produktem ma się do czynienia. Które z nich uznaje się zatem za najistotniejsze?

Współczynnik przenikania ciepła


Wyznaczniki architektury nowoczesnej kierują uwagę inwestorów nie tylko w stronę modernistycznego designu i eleganckiego minimalizmu, ale także w storę energooszczędności. W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, iż okna fasadowe mają ogromny wpływ na termoizolację całego obiektu. Dlatego też parametrem, który należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, jest współczynnik przenikania ciepła, określany w katalogach i specyfikacjach technicznych skrótem Uw. Im jego warto będzie bliższa zeru, tym lepiej świadczy to o oknie.

Coraz lepsze rezultaty, jakie udaje się osiągnąć producentom pod tym właśnie względem, wynikają przede wszystkim z zastosowania wielokomorowych pakietów szybowych oraz tzw. ciepłych ramek dystansowych wykonanych z materiałów nieprzewodzących ciepła. Okna energooszczędne – choć są droższe od swoich standardowych odpowiedników, gwarantują użytkownikom znacznie mniejsze wydatki związane ze zużyciem energii. Ich zakup z pewnością może zostać potraktowany w kategoriach pewnej inwestycji, która zwrócić się szybciej, niż mogłoby się wydawać. Obecnie dobre okno fasadowe powinno charakteryzować się współczynnikiem na poziomie 0,6 W/(m2·K). Co jeszcze warto wiedzieć?

Drewno czy PCV?


Ze względu na towarzyszące procesowi budowy lub remontu domu spore emocje, bardzo często zapomina się o oczywistościach. O czym konkretnie mowa? Z pewnością warto pamiętać o tym, iż okna fasadowe są elementami wyposażenia domu, których zadaniem jest służyć użytkownikom. Dlatego też z praktycznego punktu widzenia wiele uwagi należy poświęcić materiałowi, z którego stolarka została wykonana. Co do zasady inwestorzy mają 2 opcje do wyboru. Drewno naturalne powszechnie uważane jest za materiał najszlachetniejszy. Okna tego typu wymagają jednak regularnego przeprowadzania prac konserwacyjnych polegających na odświeżeniu powłok ochronnych i nie powinny być montowane w pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności takich jak łazienki oraz pralnie.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Novex, za znacznie praktyczniejszy wybór należy uznać okna PCV, które poza tym, iż charakteryzują się większą uniwersalnością zastosowania, są także całkowicie odporne na oddziaływanie warunków środowiskowych. W przypadku tego rozwiązania na wyjątkową uwagę zasługuje również niezwykle korzystny stosunek ceny do jakości. Okna PCV produkowane są obecnie w bardzo rozbudowanej gamie rozmiarów i kształtów, a co za tym idzie, świetnie wpisują się w estetykę budynków klasycznych oraz tych modernistycznych.