Z kostki brukowej tworzone są dzisiaj piękne place, parkingi, rynki, chodniki, podjazdy, czy też ścieżki rowerowe. Rodzajów tychże materiałów budowlanych jest wiele, tak samo jak wiele jest różnorodnych metod wykonawczych. Niektóre opierają się o brukowanie mechaniczne, a inne o to wykonywane ręcznie, lub półautomatycznie. Za każdym razem ważny jest jednak precyzyjny projekt – to on pozwala bowiem uzyskać nie tylko piękną, ale i wydajną konstrukcję, której własności utrzymają się na długie lata!

Rodzaje kostek brukowych

Jeśli chodzi o kostki brukowe, warto wiedzieć, że obecnie można spotkać się z ich nawet kilkudziesięcioma odmianami. Różnią się one kształtem, rozmiarami, fakturą, kolorem, wzornictwem, i co ważne sposobem układania. To od niego zależy w dużej mierze ostateczny efekt. Ciekawy projekt estetyczny, może bowiem dotyczyć wyłożenie kostek na planie koła, w systemie jodłowym, czy też stosując kilka materiałów o różnych kolorach, tworząc przy tym wzory napisy, a nawet asymetryczne konstrukcje. Obecnie zatem można spotkać się ze standardowymi chodnikowymi kostkami brukowymi, jak i kostkami postarzanymi, rustykalnymi, naturalistycznymi, czy nawet tymi przypominającymi wyschniętą oraz popękaną ziemię! Jeśli chcesz zapoznać się z różnymi odmianami, wystarczy pobrać katalog produktowy takich producentów, jak między innymi POLBRUK, czy POZBRUK.

Projektowanie tarasu, placu, chodnika, czy parkingu

Tworzenie placu z kostki brukowej, czy też tarasu, oraz podjazdu i wielu innych konstrukcji, opiera się o kilkadziesiąt czynników, od gustów klienta począwszy, przez natężenie ruchu na danej powierzchni, kończąc na budżecie, czy warunkach technicznych podłoża. Projekt ma zatem charakter opisowy, techniczny, obliczeniowy, rysunkowy, a często również wizualizacyjny. Wszystko zależy od tego, jak duża jest inwestycja. To wyznacza również sposób wykonania danej konstrukcji. Stosowane są dzisiaj techniki ręczne, te z użyciem półautomatów, lub coraz powszechniejsze metody brukarstwa mechanicznego.

Właściwe prace wykonawcze

Właściwe prace wykonawcze dotyczące układania kostki brukowej, mogą znacznie się różnić, ze względu na parametry gruntu, czy też na technikę samego układania. Czasem określone wykonawstwo determinuje sam projekt estetyczny oraz techniczny, z uwzględnieniem rodzaju wybranej kostki. W uogólnieniu takie firmy, jak BRUKARSTWO RUSZKOWSCY, wykonują prace w następującym schemacie:

 1. Wzmocnienie podłoża nawierzchni,
 2. Wyznaczenie nawierzchni,
 3. Korytowanie,
 4. Wyrównanie terenu,
 5. Wykonanie podbudowy,
 6. Przygotowanie i wykonanie podsypki,
 7. Wykonanie obramowania,
 8. Układanie kostki,
 9. Przeprowadzenie procesu fugowania,
 10. Zagęszczanie,
 11. Oczyszczenie placu roboczego,
 12. Przygotowanie warstwy konserwacyjnej,
 13. Ostatnie wizualne poprawki.