Kupno własnego mieszkania czy budowa domu to zawsze wielkie wydarzenie. Kiedy prace budowlane mają się już ku końcowi, czas pomyśleć o wykończeniu nieruchomości. Najlepiej w tym celu wynająć profesjonalną firmę, która wykończy mieszkanie szybko, sprawnie i zgodnie ze sztuką. Warto jednak wcześniej zapoznać się z zakresem prac, które kryją się pod pojęciem „wykończeniowych usług budowlanych”, i zorientować się w tym, co nas czeka w czasie trwania tego końcowego etapu.

Zakres usług wykończeniowych

Usługi wykończeniowe opierają się przede wszystkim na doprowadzeniu mieszkania do ładu pod względem estetycznym. Mieszkanie, które jest odbierane od dewelopera, choć posiada już wszystkie potrzebne przyłącza, wciąż wymaga sporego nakładu pracy. Zanim jednak nadejdzie pora na prace widoczne gołym okiem, w pierwszej kolejności należy zająć się osadzeniem futryn. Z uwagi na trudno czyszczącą się piankę montażową, lepiej zrobić to przed malowaniem ścian.

Po osadzeniu futryn przychodzi czas na przyjemniejszą część wykończeniówki, czyli tynkowanie, szpachlowanie, wyrównanie i malowanie ścian. Jak podkreślają specjaliści z firmy Grzegorz Irzyk Usługi Ogólnobudowlane, jeżeli jednak właściciele nieruchomości zdecydują się na takie urozmaicenie jak np. podwieszane sufity, prace wykończeniowe należy zacząć właśnie o tego.

Kolejnym etapem, który zalicza się do usług wykończeniowych, są oczywiście podłogi. W zakres prac wchodzi położenie gresu czy terakoty, ale także paneli lub drewnianego parkietu. Nie należy zapominać również o listwach przypodłogowych i przysufitowych.

Biały montaż

Jedną z usług świadczonych w ramach prac wykończeniowych jest biały montaż. Polega on na podłączeniu wszystkich urządzeń sanitarnych w kuchni czy w łazience. Decydując się na wynajęcie firmy wykończeniowej, posiadacz mieszkania nie musi martwić się o podłączenie zlewu w kuchni czy umywalki i wanny w łazience. Jest to bardzo wygodna opcja, zwłaszcza że hydraulika jest dziedziną dość skomplikowaną, w której łatwo o błąd techniczny.

Etap białego montażu zwiastuje pomyślne zakończenie prac. Aby mieszkanie było gotowe do wprowadzenia się, należy jeszcze zamontować drzwi wewnętrzne i złożyć meble.

Usługi wykończeniowe – cena

Firmy, które zajmują się usługami wykańczania wnętrz, wycenę swojej pracy będą opierać na zakresie prac, jakie trzeba będzie wykonać. W przypadku mieszkań nowych końcowy rachunek będzie zdecydowanie niższy niż wykończenie pomieszczeń już używanych. Wynika to z faktu mniejszego nakładu prac. W takim wypadku nie trzeba bowiem skuwać glazury ze ścian czy rozbierać podłogi.