Wylewki samopoziomujące – co warto o nich wiedzieć?

Materiał partnera
2019-10-07

Jednym z ważnych procesów przeprowadzanych przy wykańczaniu domów, czy przy kompleksowych remontach mieszkań, jest wykonanie wylewek samopoziomujących. To one bowiem pozwalają na wypełnienie nierówności i stworzenie wypoziomowanego, gładkiego podłoża, będącego podstawą pod parkiet, panele, czy też pod glazurę. Dowiedz się kilku istotnych rzeczy o wylewkach samopoziomujących.

Gatunki wylewek samopoziomujących

Do najpopularniejszych rodzajów wylewek samopoziomujących zalicza się te cienkowarstwowe, grubowarstwowe, a także ze względu na bazę spoiwa, wylewki cementowe oraz gipsowe. Niekiedy stosuje się również trzecią kategoryzację, która opiera się o szybkość wykonania i schnięcia. Wyróżnia się zatem wylewki szybkowiążące i wolnowiążące. Tu warto wiedzieć, że te drugie nie są wcale uznawane za gorsze. Są one po prostu wykorzystywane w przypadku innych inwestycji.

Wylewki anhydrytowe (gipsowe) oraz wylewki cementowe

Oba typy wylewek wyróżniają się dzisiaj – jeśli kupimy je od dobrych producentów – wysokimi parametrami technicznymi. Ich trwałość, gładkość, a także krycie nierówności, jest niepowtarzalne. Trudno znaleźć skuteczniejszy materiał budowlany. W obu przypadkach można mówić również o wysokiej wytrzymałości mechanicznej oraz o wysokiej odporności na skurcz podczas wiązania. Wylewki cementowe oraz gipsowe, nie wymagają również stosowania szczelin dylatacyjnych, czy też zbrojeń. Nie oznacza to jednak tego, że mają one identyczne zastosowanie. O ile wylewki cementowe można stosować w niemalże każdym pomieszczeniu, a także np. na tarasach, o tyle anhydryty są dedykowane tylko dla pomieszczeń, w którym nie wystąpią zalania. Unikać należy ich w kuchni, łazience, czy garażu. Tam lepiej wybierać wylewki cementowe, również z dodatkami mrozoodpornymi.

Jak dobierać wylewki?

Wylewki samopoziomujące, należy dobierać dokładnie do danych warunków wnętrz. Zwrócić uwagę warto na:

  • stan techniczny podłoża – jeśli jest ono znacznie zniszczone, należy najpierw wykonać remont z zastosowaniem odpowiedniego środka gruntującego,
  • warunki techniczne pomieszczenia – należy określić zastosowanie pomieszczenia, poziom wilgotności, oraz to jaki rodzaj warstwy kryjącej i estetycznej, chcemy założyć w następnych etapach wykończenia wnętrz (glazura, parkiety itd.),
  • skład danej wylewki – wylewki powinno kupować się od producentów marek premium takich, jak m.in. ATLAS, czy WEBER. Jest to gwarancja wysokich właściwości technicznych materiałów budowlanych.

Znajdź dobrego wykonawcę

Idealnie gładka podłoga, która będzie również bardzo trwała, to nie tylko efekt wykorzystania wysokiej jakości wylewek. Istotne jest także zatrudnienie profesjonalnego wykonawcy. Musi on posiadać specjalistyczny sprzęt do mieszania oraz zacierania wylewek, a także musi mieć odpowiednie kompetencje materiałoznawcze. Takimi cechami wyróżnia się firma remontowa GRA-POL, która jest w stanie wykonać niemalże każdą modernizację wnętrz, od właśnie wylewek samopoziomujących, po sufity podwieszane!


Opracowanie artykułu:

Gra-pol Jacek Grabowski

Amundsena 5D/29, 80-288 Gdańsk pomorskie
e-mail
www