Podejmujący się wykopania studni inwestorzy przeważnie stają przed dylematem, czy studnia ma być wykopana, czy może głębinowa. Na wstępie warto wspomnieć, że te drugie niemal zawsze zapewniają dobrą jakość wody, która jest trudna do uzyskania w przypadku korzystania z płytkich wód gruntowych, do których mają dostęp wyłącznie studnie kopane. Jak wykonać studnię głębinową i jakie akcesoria będą potrzebne do jej wyposażenia?

Studnie głębinowe – proces wykonania

Tuż po wykonaniu studni głębinowej konieczne jest zabezpieczenie jej przed przedostawaniem się jakichkolwiek zanieczyszczeń. Z reguły są to wpadające do niej ciała stałe, czyli kamienie, żwir czy gleba. To właśnie te materiały mogą spowodować, iż pompa głębinowa zostanie zaklinowana w rurze studziennej. Innymi poważnymi zanieczyszczeniami może być brudna woda powierzchniowa, w której mogą znajdować się zarówno substancje chemiczne, jak i biologiczne. W efekcie tego woda w krótkim czasie staje się niezdatna do użytku.

Studnie głębinowe wymagają zabezpieczenia otworu studziennego, na który składa się głowica studni głębinowej. Dzięki niej możliwe jest hermetyczne zamknięcie otworu. Taką głowicę przygotowuje się z różnych materiałów. Decydującym elementem w wyborze głowicy, poza średnicą rury studziennej, jest średnica rury wyprowadzającej wodę ze studni. Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć studnię, można nałożyć obudowę wykonaną np. ze studzienki wodomierzowej z dnem, w której otwory przelotowe dla rur zabezpieczone są dzięki gumowym uszczelkom chroniącym przed niespodziewanym przenikaniem wody do wnętrza obudowy. Jak podkreślają specjaliści z Jerzy Wilman Zakład wierceń studziennych, wykonanie takiej konstrukcji dodatkowo zabezpiecza studnię od studzienki wykonanej z betonowego kręgu.

Studnie głębinowe – niezbędne akcesoria

Wyposażenie studni może posiadać także dodatkowe akcesoria takie jak automatyczne włączniki ciśnieniowe, które zapewniają wygodną oraz zautomatyzować pracę pomocy, nie tylko tej głębinowej, lecz także hydroforowej. Ich działanie polega na włączeniu w momencie wykrycia spadku ciśnienia w instalacji. Wyłączają się zaś po zatrzymaniu przepływu wody, co gwarantuje maksimum bezpieczeństwa. Przykładem przydatnych akcesoriów są inteligentne kontrolery pomp, które sprawdzą się jako czujniki poziomu wody. Na rynku można dostać szereg modeli przeznaczonych do silników jedno- i trójfazowych.