Płyty warstwowe to gotowe elementy wykorzystywane z powodzeniem w budownictwie. Nie jest to typowy materiał konstrukcyjny, lecz osłonowy, który cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Najczęściej płyt warstwowych używa się m.in. do tworzenia lekkiej obudowy ścian lub dachu w przypadku hal magazynowych. Sprawdź, z czego składają się płyty i gdzie jeszcze mogą być wykorzystywane!

Płyty warstwowe – z czego się składają?

Płyty warstwowe to gotowe produkty, które składają się z dwóch elementów stalowych zewnętrznych oraz znajdującego się między nimi rdzenia. Elementy stalowe pełnią funkcję osłaniającą, natomiast zadaniem rdzenia jest izolacja. Warstwa izolacyjna może być wykonana ze styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Płyty warstwowe ze względu na rodzaj zastosowanego rdzenia mogą mieć różne cechy charakterystyczne. W przypadku rdzenia z wełny mineralnej płyty cechują się wysoką ognioodpornością, natomiast rdzeń wykonany z pianki poliuretanowej sprawia, że płyty te charakteryzują się dobrą izolacją cieplną. Istnieją także płyty warstwowe z jednym elementem osłonowym, które wykorzystywane są do tworzenia wygłuszenia akustycznego lub jako system suchego ocieplenia elewacji.

Gdzie wykorzystywane są płyty warstwowe?

Gotowe elementy, jakimi są płyty warstwowe, znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu budowlanego. Płyty warstwowe, jak wcześniej wspomniano, są materiałem osłonowym, natomiast funkcję konstrukcyjną pełni stalowy szkielet, do którego płyty te są mocowane, dlatego są one powszechnie stosowane do budowy hal magazynowych i przemysłowych. Wznoszenie obiektów z gotowych płyt warstwowych nie wymaga inwestycji dużych środków finansowych i czasu, co konieczne jest w przypadku stawiania budynków murowanych. Profesjonalnym montażem konstrukcji stalowych z płyt warstwowych zajmuje się Zakład montażowo-usługowy Prostal, którego siedziba znajduje się w Skierniewicach położonych na terenie województwa łódzkiego.

Możliwość zastosowania w płytach warstwowych materiałów zapewniających dobrą izolację cieplną sprawia, że są one stosowane również do budowy obiektów, w których wymagana jest możliwość kontrolowania temperatury np. w chłodniach i mroźniach. Ponadto ze względu na dużą powierzchnię krycia płyty warstwowe są wykorzystywane m.in. do budowy centrów logistycznych, obiektów sportowych oraz sklepów wielkopowierzchniowych.