Inwestycja budowy domu jednorodzinnego to złożony proces, który wymaga przejścia przez wiele etapów administracyjnych, przedinwestycyjnych, projektowych, a dopiero później wykonawczych, wykończeniowych i adaptacyjnych. Jednym z najważniejszych elementów całej procedury wniesienia obiektu, jest zaś przygotowanie projektu architektonicznego. Dowiedz się, z czego powinien się składać?

Gotowy projekt katalogowy, czy też całkowicie nowy?

Niektóre biura architektoniczne, posiadają katalogowe projekty domów jednorodzinnych, bądź też posiadają portfolio wykonanych prac, które również przedstawiane są klientom i czasem adaptowane, są do warunków ich działki oraz budżetu. Najczęściej jednak w polskich warunkach, inwestorzy indywidualni, decydują się na wersję zamawiania opracowań wykonanych od zera. Takie spersonalizowane rozwiązanie, pozwala dokładnie dostosować projekt do wszystkich, nawet najmniejszych potrzeb klientów, często zapewniając optymalizację budżetowe, czy spełnienie niestandardowych pomysłów. Jeśli zatem chcesz postawić na błyskawiczny proces budowy, korzystaj z kupna gotowych opracowań. W przypadku chęci spełnienia wizji wypracowanych w swojej wyobraźni od lat, zawsze decyduj się na opcję drugą – projekt tworzony od podstaw.

Projekt architektoniczny domu w pigułce

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego wielokrotnie składa się nawet na ponad 100 stron opracowań technicznych, opisowych, fotograficznych, czy też matematycznych (obliczeniowych). Ważne jest także to, że dzisiaj projekty są przygotowywane zarówno w wersji analogowej – papierowej – jaki cyfrowej, co umożliwia szybszy transfer i analizę danych, przez ekipy budowlane, organy administracyjne, czy pracownie instalatorskie. Warto również wiedzieć, że opracowania komputerowe, to często bardzo precyzyjne wizualizacje 3D, które dotyczą także zagospodarowania terenu wokół domu, a także uzbrojenia działki, co bezsprzecznie musi być objęte pracą biura architektonicznego.
Przechodząc do najważniejszych informacji zawartych w projekcie, należy wymienić:

  • określoną powierzchnię budynku (netto) i powierzchnię poszczególnych pomieszczeń (także użytkowych: piwnic, garaży itp.),
  • określoną kubaturę ogrzewaną i pozbawioną ogrzewania,
  • rzuty wszystkich poziomów domu (z fundamentami i więźbą dachową włącznie),
  • przekroje miejsc charakterystycznych,
  • charakterystykę elewacji oraz rysunki instalacji wewnętrznych, 
  • opisaną konstrukcję domu,
  • użyte do budowy materiały,
  • określoną kategorię geotechniczną wraz z posadowieniem budynku,
  • opisane układy i rozmieszczenia szczególnych instalacji,
  • przygotowaną charakterystykę energetyczną budynku, a także szczegółowy kosztorys.

Usługi projektowe na najwyższym poziomie

Jedną z firm, która działa według nowoczesnych metodologii pracy, jest Inżynieryjne Biuro Projektowe PLK, które zajmuje się tworzeniem głównie projektów budowlanych domów mieszkalnych i projekty budowlanych budynków użyteczności publicznej. Usługi architektoniczne, tegoż podmiotu, są jednak znacznie szersze, a z nimi warto zapoznać się na spotkaniu przedinwestycyjnym, lub poprzez odwiedzenie dedykowanej strony www.