Z jakich materiałów budowlanych korzysta się podczas zakładania ocieplenia domu?

Materiał partnera
2019-10-03

Bardzo dużo ludzi decyduje się na ocieplanie domu. Takie rozwiązanie pozwala zachować temperaturę wewnątrz, a także zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Cały proces wymaga podjęcia wielu istotnych decyzji, a jedną z nich jest wykorzystanie odpowiednich materiałów budowlanych. Wybór materiałów izolacyjnych nie należy do najłatwiejszych, ponieważ zarówno wełna mineralna, jak i styropian mają swoje wady i zalety.


Z czego korzysta się podczas instalacji systemu ociepleń?


Wiele osób patrząc na elewację ocieplonego budynku, nie ma pojęcia o tym, z ilu elementów składa się cała instalacja. Cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać i wymaga użycia wielu materiałów budowlanych. Jak tłumaczy specjalista z firmy Kabex, systemy ociepleń wymagają użycia co najmniej 7 różnych składników. Wiele osób żyje w przekonaniu, że do instalacji takiego systemu wystarczy klej, styropian i tynk, lecz rzeczywistość jest zupełnie inna. Co prawda materiał izolacyjny jest najważniejszym elementem, ale to chemiczne preparaty budowlane są najistotniejsze.


W pierwszej kolejności fachowcy przygotowują ścianę budynku tak, aby nie było żadnych większych odchyleń oraz aby zapewniona została właściwa przyczepność kleju. Następnie pokrywa się płyty izolacyjne specjalnym klejem do styropianu, który łączy się z elewacją budynku. Kiedy cała powierzchnia domu jest pokryta izolacją i klej stwardniał, przystępuje się do mocowania łączników mechanicznych. Takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj przy wysokich budynkach, a także w starych domach, gdzie wcześniej występowała warstwa starego tynku. Tak zwane “dyble” mają za zadanie dodatkowo przytwierdzać styropian do ściany.


Z jakiej chemii budowlanej korzystać podczas prac?


Jednym z najistotniejszych momentów podczas ocieplania domu jest wykonanie warstwy zbrojonej. To bardzo ważny proces, ponieważ właśnie ona przenosi wszystkie naprężenia w elewacji. Wykonuje się ją poprzez wtapianie, a następnie zakrycie siatki zbrojącej warstwami specjalnej zaprawy klejowo-szpachlowej. Ważne jest to, aby siatka była położona we właściwy sposób, ponieważ jeśli będzie uszkodzona, tynk może zacząć pękać, a izolacja będzie nietrwała. 


Kolejnym etapem jest położenie na doschniętą warstwę zbrojoną podkładu tynkarskiego. Po jego wyschnięciu przystępuje się do ostatniej części, czyli zaaplikowania właściwego tynku oraz ewentualnie - malowania.


Instalacja systemu ociepleń na domu wymaga sporo wiedzy, pracy i nieco czasu. Warto jednak zainwestować w takie rozwiązanie. 

Opracowanie artykułu:

KABEX

ul. Pruszkowska 35, 05-830 Nadarzyn mazowieckie
e-mail
www
telefon