Posadzki wykonane z żywicy cieszą się dużą popularnością. Wyglądają bardzo ładnie i pięknie się prezentują we wnętrzach o nowoczesnej aranżacji. Takie posadzki charakteryzują się wysokim połyskiem, nie widać miejsc łączenia i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje kilka rodzajów posadzek żywicznych od matowych, przez antypoślizgowe po błyszczące. Takie posadzki mogą też mieć różne kolory. Ich popularność jest tak duża ze względu na możliwość indywidualnego dopasowania do wymagań klienta.

Posadzki żywiczne

Dzięki swojej strukturze i doskonałemu wyglądowi posadzki żywiczne świetnie się komponują we wnętrzach industrialnych, eklektycznych. W zasadzie przy odpowiednim doborze struktury i koloru będą doskonale wyglądać w praktycznie każdym wnętrzu. Najczęściej kładzione są posadzki z żywicy epoksydowej i poliuretanowej.  Posadzka z żywicy epoksydowej musi zostać dodatkowo polakierowana jeśli ma mieć wysoki połysk. Nie jest przeznaczona do pomieszczeń, gdzie będzie działało na nią światło słoneczne, ponieważ może ono spowodować nieestetyczne odbarwienia. Żywica epoksydowa ma mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania czy zadrapania. Posadzka z żywicy epoksydowej jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, ma większy połysk oraz jest bardziej odporna na działanie promieni słonecznych.

Jakie zalety mają posadzki z żywicy?

Posadzka z żywicy może być wylewana praktycznie na każdy rodzaj podłoża. Nie ma konieczności zrywania poprzedniej posadzki. Nie ważne czy jest to drewno, beton czy płytki ceramiczne. Kolejną zaletą tego rodzaju posadzek jest fakt, że nie na nich można układać panele czy terakotę. Dodatkowo posadzki tego rodzaju mają najczęściej grubość do 0,5 cm i są doskonałymi przewodnikami cieplnymi, więc są idealne pod ogrzewanie podłogowe. Posadzki wykonane z żywicy są antyelektrostatyczne. Nie przyciągają kurzu i brudu. Są idealne dla alergików, ponieważ nie rozwijają się na nich roztocza i są bardzo łatwe do utrzymania w czystości.  Wiele firm takich jak Dual posadzki specjalizuje się w wylewaniu podłóg z żywicy.  Posadzki wykonane z żywicy poliuretanowej mogą być położone na tarasie, ponieważ są odporne na mróz oraz inne szkodliwe czynniki atmosferyczne. Brak spoin na powierzchni sprawia, że posadzki te są trwałe, szczelne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Tego typu posadzki również doskonale sprawdzą się w garażu, ponieważ są bardzo odporne na różne zabrudzenia chemiczne.

Jakie wady mają posadzki żywiczne?

Mimo wielu zalet tego typu posadzki nie są wykonywane w domach i mieszkaniach. Pierwszą wadą tego typu posadzek jest koszt ich wykonania. Jest to spowodowane tym, że wylewanie takiej podłogi musi zostać wykonane przez specjalistę oraz sam proces jest dość skomplikowany. Jeśli warstwa żywicy będzie źle dobrana, na posadzce będą pojawiać się uszkodzenia mechaniczne i będzie się szybko niszczyła.