W pracach wykończeniowych często zastosowanie mają płyty kartonowo-gipsowe. Wykorzystuje się je np. do montażu ścian działowych lub podwieszanych sufitów. Płyty kartonowo-gipsowe stosuje się także jako okładziny ścienne, które zastępują tynk. Materiał ten cechuje się wieloma zaletami, przede wszystkim są łatwe w obróbce i montażu. Jakie jeszcze zalety ma płyta kartonowo-gipsowa oraz gdzie się ją stosuje?

Zalety płyty kartonowo-gipsowej

Do głównych zalet płyt kartonowo-gipsowych należy ich lekkość, łatwość obróbki i montażu oraz możliwość stworzenia z nich skomplikowanych konstrukcji. 1m2 ścianki działowej z tego materiału o grubości 12,5 cm waży tylko około 25 kg. Oznacza to, że ścianka działowa wykonana z płyty kartonowo-gipsowej ważny co najmniej 8 razy mniej od ściany w tych samych rozmiarach z cegły pełnej. Mała waga sprawia, że nie ma potrzeby uwzględniania takiej przegrody w projekcie. Dodatkowo ścianka z płyty kartonowo-gipsowej może lepiej izolować akustycznie.

Ogromną zaletą tego materiału jest ich niepalność. Ze względu na to, że płyty kartonowo-gipsowe pochłaniają ciepło, stanowią dobrą barierę przed ogniem w razie wystąpienia pożaru. W zależności od rodzaju płyty, może ona stanowić opór dla ognia od 15 minut do 2 godzin.

Równa powierzchnia płyt kartonowo-gipsowych stanowi dobry podkład pod materiały wykończeniowe takie, jak farby, płytki, czy tapety. Stosowanie płyt kartonowo-gipsowych ogranicza przeprowadzanie procesów mokrych, które są powszechne przy tradycyjnym murowaniu i tynkowaniu.

Ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych

Płyty kartonowo-gipsowe można wykorzystywać w różnych aspektach prac wykończeniowych. Przede wszystkim mogą one służyć jako ścianki działowe. Ściany działowe stawiane z płyt kartonowo-gipsowych przez firmę remontową Bud-Mar Usługi Ogólnobudowlane mocowane są do rusztu z profili stalowych lub łat drewnianych. Zazwyczaj szerokość stalowych profili wynosi 50 mm. W sytuacji, gdy przewiduje się instalacje lub większą warstwę izolacji akustycznej, wówczas potrzeba szerszych profili, 75 mm lub 100 mm.

Profile poziome UW są w kształcie litery „U”, a pionowe profile CW w kształcie litery „C”. Między profilami, a przegrodami należy umieścić taśmę z filcu lub pianki, której zadaniem będzie tłumienie drgań i dźwięków. Do mocowania profili wykorzystuje się kołki rozporowe. Przygotowany w ten sposób ruszt obkłada się płytą kartonowo-gipsową o grubości 12,5 mm. Grubszej warstwy używa się, gdy potrzeba większej sztywności konstrukcji.

W dzisiejszych czasach dostępne są płyty kartonowo-gipsowe, których długość odpowiada wysokości typowych pomieszczeń. To sprawia, że nie ma konieczności sztukowania płyt. Jeśli jednak jest taka konieczność, należy pamiętać, aby nie było łączeń w jednej linii. Warto także zwrócić uwagę na to, by płyty układane wokół drzwi wycinane były w kształcie litery „L”. Płyty kartonowo-gipsowe przykręca się za pomocą blachowkrętów.