Zamocowania to nieodłączne elementy wielu konstrukcji budowlanych, instalacji oraz wyposażenia. W zależności od ich specyfiki i przeznaczenia stosuje się ich różne rodzaje. Najważniejsze, by były dobrane odpowiednio do obciążeń i materiałów, w których mają być osadzone: w drewnie, cegle, pustakach czy betonie. Można zaopatrzyć się w nie w każdym markecie budowlanym, w mniejszych sklepach oraz sklepach internetowych, jak Zamocowania.pl.

Czym są zamocowania?

Zamocowania to systemy stosowane  i odgrywające ważną rolę w budownictwie i pracach wykończeniowych. To właśnie od nich zależy trwałość , stabilność oraz wytrzymałość połączonych materiałów, które mają stworzyć spójną i bezpieczną konstrukcję. Wybierając określony rodzaj zamocowania, należy mieć na uwadze przede wszystkim typ podłoża, do którego będzie przeznaczone. Istotna jest też wytrzymałość na obciążenia oraz występowanie różnych czynników, jak drgania, wstrząsy czy niska bądź wysoka temperatura.

Rodzaje zamocowań

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zamocowań. Zawsze wybieraj te wysokiej jakości, z certyfikatami i atestami.

  • Kołki – nadają się do betonu, cegły i twardych ścian. Musisz tylko wybrać te odpowiednie, by mocowanie było trwałe i mocne. Konstrukcja kołka powoduje, że przy wkręcaniu w nie wkrętów, rozpierają się one na zewnątrz, a w środku silnie dociskają do ścianek otworu. Pamiętaj, że im podłoże bardziej miękkie, tym kołki muszą być dłuższe i grubsze. W Zamocowania.pl możesz zaopatrzyć się w kołki rozporowe z kołnierzem, kołki do szybkiego montażu, kołki długie, kołki metalowe wbijane czy kołki do schodów. Dostępne są też kołki do styropianu oraz do gazobetonu, kołki ramowe i do płyt G/K.
  • Wkręty – służą do łączenia drewnianych elementów, płyt wiórowych oraz płyt kartonowo-gipsowych. Nie nadają się do miękkich materiałów, jak styropian, i zbyt twardych, jak mur. Do drewna najlepsze są wkręty tradycyjne. Do wyboru masz też wkręty ze stożkowym łbem oraz blachowkręty samowiercące, pod które nie ma potrzeby wykonywania wcześniej otworów w materiale.
  • Kotwy – to typ zamocowań służący przytwierdzeniu konstrukcji do podłoża. Stosuje się różne rodzaje kotew. Najczęściej stosowane są kotwy pierścieniowe (mechaniczne). Do montażu ogrodzeń czy balustrad na wąskich krawężnikach nadają się wąskie złącza. Zaś w przypadku budowy ciężkich konstrukcji, które są narażane na silne podmuchy wiatru wykorzystuje się specjalne kotwy techniczne. Zamocowania.pl oferuje kotwy stalowe, tulejowe, kotwy pancerzowe i rozprężne.
  • Śruby – ich poszczególne rodzaje różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem, kształtem łba oraz kształtem gniazda (nie każda śruba musi go mieć). Wyróżnia się śruby z łbem: m.in. sześciokątnym, czworokątnym, trójkątnym, grzybkowym, kulistym, walcowym, stożkowym, oczkowym czy z uchem. Kolejnym rodzajem są śruby posiadające trzpień równy średnicy gwintu, pasowany oraz zbliżony do średnicy gwintu. Są też śruby z końcem płaskim, ciętym, stożkowym, wgłębionym i soczewkowym, śruby z gwintem na całej lub części długości, śruby z gniazdem (np. sześciokątnym) i bez gniazda.