Balustrady podobnie jak ogrodzenia mogą być tworzone z wielu różnych materiałów. Najczęściej wybierane są jednak metale, które świetnie wytrzymują warunki zewnętrzne, i które pięknie wyglądają we wnętrzach różnych obiektów. Popularne są dzisiaj zarówno dekoracyjne balustrady kute, niebywale wytrzymałe balustrady ze stali czarnej, jak i  nowoczesne balustrady nierdzewne. To na nich warto skupić swoją uwagę – zachwycają bowiem estetyką oraz wysokimi parametrami technicznymi. Osiągane jest to dodatkowo przy niskich kosztach.

Konstrukcja balustrad ze stali nierdzewnej

Balustrady ze stali nierdzewnej tworzone są z wysokiej gatunkowo, specjalnie przygotowanej stali, która cechuje się odpornością na korozję, wytrzymałością na wysokie temperatury, a także wysokim połyskiem i możliwością stosowania w agresywnym środowisku. Takie własności techniczne i użytkowe uzyskuje się dzięki dodaniu do stali odpowiednich dodatków stopowych. Stanowią je głównie chrom oraz nikiel. Jeśli chodzi zaś o wykorzystanie stali nierdzewnych przy produkcji balustrad, producenci głównie stawiają na tzw. stale austenityczne, które spełniają szereg światowych i krajowych unormowań: PN, EN 10088, AISI, GOST, DIN.

Możliwości projektowe balustrad nierdzewnych są zaś niemalże nieograniczone. Ich elementy mogą być bardziej matowe lub niebywale połyskliwe, a stosowanymi kształtami są zarówno przekroje okrągłe, jak i kwadratowe oraz prostokątne i trójkątne. Konstrukcja balustrad nierdzewnych może być zatem bardzo minimalistyczna lub też niebywale ozdobna. Często jest też wykańczana elementami drewnianymi – np. poręczami z drewna – płytami szklanymi, a nawet blachami ozdobnymi perforowanymi. Różnorodne wyroby premium oferuje firma INOXGRAND, która zawsze przygotowuje balustrady na wymiar oraz według koncepcji klienta. W takich pracowniach warto również zamówić ogrodzenia, zadaszenia, bramy wjazdowe oraz bramy garażowe (również z siłownikami pozwalającymi na automatyczne otwieranie i zamykanie).

Zastosowanie balustrad nierdzewnych

Balustrady nierdzewne mają bardzo szerokie zastosowanie, co wiąże się z ich różnorodną estetyką, a także wysokimi parametrami technicznymi. Zamówienia u producentów spływają zatem od klientów indywidualnych, biznesowych oraz od podmiotów publicznych. Balustrady nierdzewne świetnie sprawdzają się w domach, szpitalach, urzędach, bibliotekach, bankach, szkołach, apartamentowcach i w wielu innych obiektach.

Konstrukcje ze stali nierdzewnej stosuje się obecnie zarówno przy wykańczaniu elewacji budynków oraz portali i wejść, a także przy aranżacji wnętrz. Balustrady stalowe świetnie nadają się do tworzenia balustrad tarasowych, balkonowych oraz niebywale popularnych balustrad francuskich. Prócz tego warto wykorzystać je na poręcze dla niepełnosprawnych, balustrady dla schodów wewnętrznych i zewnętrznych, a także, jako balustrady zabezpieczające półpiętra oraz modne w ostatnich latach antresol. Ze względu na estetykę i częste łączenie stali nierdzewnej z drewnem oraz szkłem (hartowanym, barwionym, float) takie wyroby sprawdzają się przede wszystkim w stylu klasycznym, awangardowym, industrialnym, skandynawskim oraz nowoczesnym.

Balustrady nierdzewne i ich zalety

Zalet balustrad nierdzewnych jest naprawdę wiele od unikalnej estetyki po atrakcyjną cenę, która idzie w parze z jakością. To na niej warto szczególnie skupić swoją uwagę. Balustrady nierdzewne zaliczane są bowiem do konstrukcji niebywale trwałych i nietracących swoich wyjściowych własności nawet po wielu latach eksploatacji. Są one odporne na:

  • korozję, wilgoć i wodę,
  • ataki insektów,
  • wysokie i niskie temperatury,
  • blaknięcie czy zmatowienie,
  • działanie chemii czyszczącej oraz kwasów środowiskowych (m.in. spalin),
  • trwałe zabrudzenia,
  • zarysowania i uszkodzenia mechaniczne (wytrzymują nawet akty wandalizmu).

Nie trzeba ich nawet konserwować czy pokrywać dodatkowymi powłokami zabezpieczającymi (np. farbami i lakierami proszkowymi). Produkowane są one także stosunkowo szybko. Liczyć można również na błyskawiczny ich montaż.