Bitum jest materiałem o szerokim zastosowaniu w budownictwie, pracach drogowych oraz górnictwie. To mieszanina substancji organicznych ciekłych lub stałych o dużej lepkości, zwykle czarna lub brunatnoczarna. Dużą popularnością cieszą się bitumiczne pokrycia dachowe oraz elewacji. W ich zakresie wyróżnić możemy dwa powszechnie stosowane materiały budowlane: płyty bitumiczne oraz gonty bitumiczne.

Bitumiczne płyty faliste

Znajdują one zastosowanie nie tylko jako pokrycia dachowe lub w renowacji istniejących dachów, ale również na powierzchniach ścian. Bitumiczne płyty faliste Guttanit produkcji firmy Gutta Polska jest jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań, jakie od dziesiątek lat są stosowane na całym świecie.

Ich wykorzystanie niesie ze sobą wiele zalet, w tym wysoką wydajność układania oraz łatwy i trwały montaż. Płyty bitumiczne nie wymagają konserwacji, a swoje właściwości zachowują niezależnie od warunków pogodowych – sprawdzają się nawet w tropikalnym klimacie. Występują w naturalnych kolorach, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do pozostałych elementów elewacji budynku. Ponadto nie zawierają azbestu, są zatem bezpieczny zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska.

Zastosowana w płytach warstwowych Guttanit mała wysokość fal sprawia, że staja się one elastyczne i odporne na działanie zewnętrznych czynników. Duża elastyczność sprawia, że płyty można dopasować do wygiętych konstrukcji nośnych bez zwichrowania. Sprawdza się też jako pokrycie zaokrągleń o promieniu 8 m. Ich gęstość, która wynosi 11 fal na arkusz, wraz z zastosowaną technologią laminowania pozytywnie wpływają na właściwości płyty w zakresie wielkości obciążeń statycznych. Płyty są przy tym same w sobie lekkie, co umożliwia wykorzystania lekkich konstrukcji nośnych.

Gonty bitumiczne

Chętnie stosowanym pokryciem dachowym jest dachówka bitumiczna. Znajduje on zastosowanie na dachach o nachyleniu od 15 do 75 stopni, w przygotowaniu nowych lub remoncie istniejących dachów, a także w wyrobach na użytek małej architektury ogrodowej.

Do zalet tego rozwiązania zaliczyć należy:

  • oszczędność kosztów pokrycia dachowego,
  • łatwość montażu,
  • trwałość pokrycia dachowego,
  • brak konieczności konserwacji,
  • walory estetyczne.

Gont bitumiczny Guttatec wytwarzany jest z wykorzystaniem bitumu oksydowanego zbrojonego welonem szklanym z bazaltową posypką. Może on być mocowany na dwa sposoby; poprzez klejenie na całej powierzchni lub przy użyciu samowulkanizujących się pasków. Pamiętać należy, by podczas montażu w niskich temperaturach zgrzewać poszczególne elementy z pomocą opalarki lub palnika.

Materiał budowlany, jakim jest gont bitumiczny, cechuje się dużą uniwersalnością – sprawdza się na różnych dachach, a szeroki wybór kolorów oraz wzorów sprawia, że każdy z łatwością znajdzie produkt odpowiadający jego oczekiwaniom.