Pracownie geodezyjne realizują szeroki zakres usług dla klientów indywidualnych, deweloperów oraz firm budowlanych. Bez opinii geodety nie może powstać żadna inwestycja budowlana. Technologie i narzędzia stosowane w geodezji oraz architekturze są coraz precyzyjniejsze i pozwalają na szybką realizację powierzonych zadań. Dowiedz się, na czym polega skaning laserowy.

Skanowanie laserowe 3D – na czym polega ta technologia

Skaning laserowy to nowoczesna technologia pozyskiwania danych poprzez skanowanie laserowe 3D. Technika ta pozwala na wykonanie w bardzo krótkim czasie dokumentacji 3D obiektu budowlanego na podstawie danych pomiarowych trójwymiarowego modelu.

Model taki wykonuje się za pomocą specjalistycznego skanera, który rejestruje nawet do miliona punktów pomiarowych na sekundę z odpowiednią rozdzielczością, w zależności od potrzeb.

Skaner 3 D a usługi geodezyjne

Skaning laserowy znalazł szerokie zastosowanie przy wielu usługach oferowanych przez firmy geodezyjne, ze względu na dokładność odwzorowywania powierzchni za pomocą tej metody -  cechuje je niezwykła precyzja i wysoka rozdzielczość. Możliwe odchylenia wymiarowe, jakie zdarzają się podczas użytkowania skanera 3D, są nieznaczne – wynoszącą do ok. 0,1 procent i mieszczą się w tolerancjach DIN, obowiązujących podczas wszelkich prac budowlanych.

Uzyskane w procesie skanowania laserowego 3D dane o obiekcie umożliwiają specjalistom przetwarzanie i uzyskiwanie informacji o stanie technicznym obiektu, niezbędnych do realizacji wielu usług. Dane zapisane w postaci cyfrowej pozwalają na badanie zmian konstrukcyjnych i architektonicznych obiektu oraz stworzenie szczegółowego planu czynności naprawczych lub zapobiegawczych.

Zastosowanie skanera 3D

Model obiektu stworzony technologią skanowania 3D ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Technologię tę wykorzystuje się podczas prac architektonicznych i związanych z inżynierią budowlaną. Innymi dziedzinami, w których wykorzystuje się tę technologię są:

  • przemysł;
  • kryminologia, wypadki, zagrożenia;
  • transport drogowy i kolejowy;
  • produkcja filmów i gier.

Ma ona również związek z ochroną zabytków – firmy takie jak GLOB K&Z zajmują się tworzeniem dokumentacji zabytku w postaci numerycznej 3D, potrzebny do wykonania szczegółowej inwentaryzacji lub ekspertyzy tego typu budynków. Skaning laserowy pozwala uzyskać informacje potrzebne do:

  • określenia powierzchni degradacji budynków wpisanych do rejestru zabytków;
  • określenia wielkości uszkodzeń, pęknięć, ubytków w strukturze obiektu;
  • określenia zmian konstrukcyjnych – na przykład osiadań, ugięć lub przemieszczeń;
  • określenia objętości mas ziemi lub urobku.