Należą do najbardziej atrakcyjnych gatunków kwiatów uprawianych w polskich domach. Ich popularność związana jest z ogromną różnorodnością kolorów i kształtów. Storczyki, bo o nich mowa potrafią kwitnąć całymi miesiącami. Wymagają przy tym starannej pielęgnacji, która czasem może okazać się problematyczna. Jak więc zadbać o orchidee, aby zdrowo i pięknie rosły? Poznaj sześć kluczowych porad dotyczących domowej uprawy tych niezwykłych roślin.

1. Kupuj rozsądnie. Czyli jakiego storczyka wybrać?

Samą prawidłową pielęgnacją storczyka możemy niewiele zdziałać, jeśli popełnimy błędy przy samym wyborze rośliny. Zastanawiasz się, gdzie najlepiej kupić orchideę? Mimo że najpopularniejsze gatunki możemy znaleźć w dużych supermarketach, to warto po zdrowy okaz wybrać się do specjalistycznych kwiaciarni. Takie miejsca dają nam pewność, że kwiaty mają zapewnione optymalne warunki przechowywania i dostawy.

Podejmując decyzję o zakupie konkretnego storczyka, należy wybierać te, które są zdrowe i posiadają przynajmniej jeden rozwinięty kwiatostan oraz jędrne korzenie. Unikaj roślin zasychających i zżółkniętych z plamami na liściach. Odmian orchidei jest wiele. Do najpopularniejszych rodzajów należą: Cymbidium, Dendrobium szlachetne, Falenopsis i Pafiopedilum. Najczęściej spotykane są  storczyki jedno i dwupędowe.

Odpowiedni wybór storczyków

2. Nie stawiaj storczyka na południowym oknie – czyli odpowiednie stanowisko dla rośliny

Uprawa i pielęgnacja storczyka zaczyna się już po zakupie wybranego okazu. Pamiętaj, jeśli kupujesz orchideę zimą, to przy transporcie musisz uważać na różnicę temperatur. W domu kwiat musi oswoić z nowymi warunkami, dlatego do ostatecznego stanowiska warto przenieść go dopiero po kilku dniach.

Przy wyborze docelowej lokalizacji musisz pamiętać, że rośliny są bardzo wrażliwe na niekorzystne warunki. Dodatkowo możliwości uprawowe będą się w pewnych aspektach różnić się w zależności od gatunku storczyka. Orchidee preferują światło rozproszone i miejsca lekko nasłonecznione. Dlatego też warto umieszczać je na wschodnich lub zachodnich parapetach. Nie zapominaj również, że kwiaty te nie lubią mocnych promieni słonecznych i przeciągów.   

odpowiednie warunki dla storczyków

3. Zapewnij storczykom specjalne podłoże

Warunki, w których naturalnie występują omawiane kwiaty, są zazwyczaj ubogie w składniki pokarmowe. Większość doniczkowych orchidei to tzw. epifity (inaczej porośla). Z tego powodu wymagają one chroniącego przed gniciem podłoża. Powinno być ono również przewiewne i luźne. Do stworzenia takiej bazy warto wykorzystać korę, torf czy włókna kokosowe.  

Ważne jest również regularne nawożenie storczyków. Na rynku możemy odnaleźć wiele rodzajów produktów odżywczych przeznaczonych do konkretnych gatunków. W wypadku tych roślin lepiej nie eksperymentować z uniwersalnymi nawozami. Pamiętaj, że orchidee lepiej odżywiać rzadziej niż za często.  

Podłoże dla storczyków

4. Zadbaj o optymalną temperaturę i wilgotność. Czyli w jakich warunkach uprawiać kwiaty?

Do prawidłowego rozwoju orchidee potrzebują określonych dla każdego gatunku warunków. Warto umieścić storczyki w szklanych doniczkach, osłonkach lub tubach – to pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność. Ta powinna oscylować od 60 do 80%. Najlepsza temperatura dla kwiatów latem to ok. 24 °C, przy czym warto pamiętać, że nocą te wartości powinny być o kilka stopni niższe. Takie warunki pozwalają roślinie powtórnie zakwitnąć. Zimą ich pielęgnacja w domu jest nieco trudniejsza. W tym okresie temperatura nie powinna spadać poniżej 17 stopni w dzień.  

Odpowiednia temperatura i wilgotność

5. Uważaj na podlewanie orchidei  

Często największym błędem w pielęgnacji storczyków jest ich zbyt częste i nieprawidłowe podlewanie. W naturalnym środowisku kwiaty te nie rosną w ziemi i są przystosowane do pobierania wody z powietrza. Dlatego warto je co jakiś czas zraszać np. przefiltrowaną deszczówką czy wodą destylowaną. Co 8-10 dni należy doniczki z kwiatami umieścić na ok. 2 godziny w wodzie i po tym czasie odsączyć je z nadmiaru płynu. Roślinę należy w ten sposób nawadniać w odpowiednich porach, aby zdążyła ona do wieczora wyschnąć.   

podlewanie storczyków

6. Przesadzaj kwiaty w odpowiednim momencie

Jak i kiedy przesadzać storczyki doniczkowe? Choć naturalnym terminem wydaje się wiosna, czyli moment wzrostu rośliny, to powinno się to robić w dwóch przypadkach. Po pierwsze należy roślinę umieścić w nowym podłożu, gdy stare straciło swoją prawidłową strukturę. Drugim momentem może być sytuacja, gdy dolna część nie mieści się już w doniczce. W obu sytuacjach należy wybrać podobny sposób przechowywania do poprzedniego, lecz nieco większy.

Przesadzanie storczyków

Zobacz też: jak dbać o hortensje, by pięknie kwitły. Poznaj sekret ich prawidłowej pielęgnacji.