Automatyczna brama garażowa to bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy domów jednorodzinnych. Trzeba jednak pamiętać, że to też spory wydatek. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jakie ma spełniać funkcje i jakie ma mieć dokładnie wymiary. W trakcie wyboru powinniśmy uwzględnić kolor bramy, aby pasował do elewacji i otoczenia domu oraz jej rodzaj. Jaką więc bramę wybrać? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Brama segmentowa

Najpopularniejszą bramą wybieraną przez właścicieli domów jednorodzinnych jest brama segmentowa. Charakteryzuje się ona wysokimi parametrami izolacyjnymi, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będzie ona dobrze chronić przed zimnem, gorącem, ale też dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Brama zbudowana jest z segmentów – podłużnych bądź pionowych paneli wykonanych z drewna lub ze stali, które występują w różnej strukturze oraz kolorach. Dzięki swojej strukturze brama segmentowa pozwala na wykorzystanie w pełni powierzchni garażu. Nie zajmuje wiele miejsca, praktycznie łączy się ze ścianą zewnętrzną budynku i dodatkowo wpływa na estetyczny wygląd budynku.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów bram segmentowych. Dostępne są wersje z przeszkleniami, wyposażone w dodatkową izolację cieplną lub w zróżnicowanych kolorach. Decydując się na zakup bramy garażowej powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy mieć w bramie dodatkowy świetlik, jak często będziemy z niej korzystać (to wpływa na zakup odpowiedniej automatyki do bram) oraz jakie jest otoczenie domu. Mając wszystkie te informacje możemy udać się do producenta lub przedstawiciela i wybrać idealną dla nas bramę.

Zalety bramy segmentowej

Brama segmentowa sprawdzi się zarówno w mniejszych jak i garażach. Ma ona wiele zalet, które sytuują tego typu bramę, jako lidera pierwszego wyboru przez inwestora. Brama segmentowa jest przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Podczas otwierania segmenty przesuwają się po prowadnicach, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa, że zahaczy ona o auto czy uszkodzi krawędź budynku. Ponadto brama segmentowa jest bardzo estetyczna. Segmenty są ściśle ze sobą połączone, a dostępne wzory i kolory pozwalają na dopasowanie bramy do rodzaju budynku. W przypadku domów drewnianych możemy wybrać bramę imitującą drewno, natomiast w budynkach bardziej nowoczesnych możemy skusić się na bramę metalową.

Bramy segmentowe skutecznie chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale też wejściem niepożądanych osób. Poza tym ich użytkowanie jest bardzo bezpieczne, ponieważ zastosowane systemy chronią przed pękaniem sprężyn lub niekontrolowanym zamknięciem bramy.