Ceramika użytkowa prosto z Polski!

Materiał partnera
2019-07-14

Ceramika niegdyś była tworzona głównie w Chinach, wyróżniając się specyficznym stylem i wysoką jakością. Dzisiaj olbrzymie zapotrzebowanie na nią, powoduje to, że tysiące wyjątkowych wyrobów produkują polskie manufaktury. Stawiają one zaś zarówno na piękną estetykę, jak i też na wartość użytkową danych wyrobów.

Ceramika w domu, hotelu, restauracji…

Wysokiej jakości ceramika to wyraz luksusu, przywiązania do pięknych ozdób i wyposażenia wnętrz, a także podążanie za niebywałą funkcjonalnością. Dzisiaj zarówno zestawy kuchenne, jak i dekoracje ceramiczne, są popularnie wykorzystywane w domach, hotelach, restauracjach, czy innych miejscach reprezentacyjnych, muszących stawiać na piękną estetykę. Warto przy tym wiedzieć, że obecnie ceramiki użytkowa, może być wykonywana w różnych stylach. Spotkać się można zatem z wazami i zestawami stołowymi wyjętymi wprost z impresjonistycznych obrazów, czy też z figurami oraz misami, w klasycznych odmianach, nawiązujących do stylu antycznego, secesyjnego, czy renesansowego. Na rynku nie brakuje również wyrobów podążających za awangardą oraz modernizmem!

Porcelana, czy fajans – jak odróżnić wysokiej jakości ceramikę od podróbek?

Na rynku ceramiki użytkowej w Polsce, niestety można spotkać się z wieloma nieuczciwymi dystrybutorami, którzy reklamują sprzedawaną ceramikę, jako wysoką jakościową, będącą jednak niczym innym, niż tzw. fajansem. Tym określeniem opisuje się bowiem podrobioną porcelanę, którą jest ta wyrabiana z zanieczyszczonego porcelitu, czy kaolinu. Nie jest ona ani cienka i idealnie gładka, ani przejrzysta, ani też nie współgra pięknie ze światłem, co należy uznać za cechy dobrej jakości ceramiki. Warto zatem wiedzieć, że dzisiaj najlepsze wyroby, w postaci zestawów kawowych i herbacianych, czy też wazonów i tac, są tworzone w manufakturach w tradycyjnych ręcznych metodach, wspieranych przez nowoczesną technologię. Opieranie produkcji tylko o innowacyjne maszyny, nie jest zgodne z wielowiekową tradycją tworzenia niemalże artystycznych dzieł z dziedziny ceramiki użytkowej.

Polska ceramika, w którą warto inwestować!

Nie tylko Chiny, Japonia, czy inne azjatyckie państwa, tworzą piękną ceramikę użytkową, która trafia na rynek europejski. Również i polskie firmy są przygotowane na kreowanie wyrobów wysokiej jakości, oraz o niepowtarzalnej estetyce. Przykładem może być praktyka Manufaktury Ceramicznej Andrzeja Kowalczyka, która wyspecjalizowała się w produkowaniu ceramiki użytkowej. Mowa o garnkach ceramicznych, misach ceramicznych, czy innych elementach kuchennych. Oprócz tego firma tworzy także różnego rodzaju dekoracje: wazony i wazy ceramiczne, kule, figury z ceramiki, czy też artystyczne muszle ceramiczne, zdobiące komody w salonach skandynawskich, klasycznych, awangardowych, rustykalnych, czy też industrialnych!

Opracowanie artykułu: