Drewniane parkiety lub schody wyglądają bardzo dobrze pod względem wizualnym, zarówno w domach w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Z czasem jednak materiał, z którego są one wykonane niszczeje i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Pierwszym etapem prac renowacyjnych drewnianych podłóg jest cyklinowanie. Czym dokładnie jest ten zabieg oraz jak wygląda cyklinowanie krok po kroku?

Czym jest cyklinowanie?

W wielu domach i mieszkaniach podłogi lub schody wykonane są z drewna. Niestety materiał ten z czasem niszczenie, co dosyć dobrze można zauważyć. Najszybszej renowacji wymagają drewniane podłogi, które są pielęgnowane w niewłaściwy sposób. Niektóre środki chemiczne, którymi czyścimy podłogę mają niekorzystny na nią wpływ i przyczyniają się do jej niszczenia. Dodatkowo drewniane podłogi są podatne na działanie wilgoci. Te czynniki sprawiają, że znajdująca się na podłodze warstwa lakieru zaczyna się łuszczyć, co prowadzi do powstawania pęcherzyków powietrza. Jeżeli zależy nam na tym, aby parkiet w naszym domu wytrzymał jak najdłużej, a jego wygląd nadał był zdumiewający, musimy zadbać o jego odpowiednią renowację. Pierwszym etapem tych prac jest cyklinowanie. W sytuacji, gdy podłoga wymaga niewielkich poprawek, wówczas nie musimy martwić się przeprowadzaniem poważnych zabiegów. Dopiero, gdy podłoga jest naprawdę w złym stanie należy zastanowić się nad profesjonalnym cyklinowaniem.

Cyklinowanie podłogi, oferowane np. przez Zakład parkieciarsko cykliniarski, polega na zeszlifowaniu warstwy lakieru, która została uszkodzona. W celu przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie, jakim jest cykliniarka. Sprzęt ten wyposażony jest w tarcze ścierne, które umożliwiają ścieranie lakieru z podłogi. Drewniane podłogi, niezależnie od tego, czy są to parkiety, mozaiki, czy deski podłogowe, powinno się cyklinować raz na kilka lat.

Jak przebiega cyklinowanie?

Do zabiegu cyklinowania używa się cykliniarek taśmowych. Urządzenia te są dość ciężkie, a korzystanie z nich możliwe jest tylko na drewnianych podłogach, które przyklejone są do podłoża. W miejscach trudno dostępnych, gdzie niemożliwe jest wykorzystanie cykliniarki, używa się szlifierki krawędziowe.

Cyklinowanie składa się z kilku etapów. Na początku podłoga musi zostać odpowiednio wyszlifowana. To pozwoli na przygotowanie drewnianego parkietu do renowacji. Do szlifowania wykorzystuje się gruby papier ścierny, dzięki czemu możliwe jest całkowite pozbycie się zniszczonej warstwy podłogi. Gdy zakończone zostanie szlifowanie, można przejść do następnego etapu prac, czyli szpachlowania. Celem tego zabiegu jest wyrównanie dużych ubytków. Następnie podłoga jest polerowana przy użyciu wolnoobrotowych maszyn, które wyposażone są w siatki ścierne. Potem podłogę należy odkurzyć i nałożyć na nią podkład. Całość trzeba ponownie wypolerować i nałożyć warstwę lakieru, którego zadaniem jest konserwacja podłogi.

Cyklinowanie podłogi nie jest łatwą czynnością. Proces ten jest czasochłonny i wymaga doświadczenia oraz wprawy, dlatego podczas renowacji podłóg dobrze jest skorzystać z pomocy fachowców.