Czy warto wykorzystać piaskowiec w architekturze ogrodowej?

Materiał partnera
2020-03-25

Skały i kamienie są od wielu lat wykorzystywane do tworzenia elementów architektury ogrodowej, między innymi różnego rodzaju murków, altan i schodów. Jednym z najładniej prezentujących się rodzajów jest piaskowiec, który coraz częściej można zauważyć w polskich ogrodach. Materiał ten jest nie tylko ciekawy wizualnie, ale także wytrzymały. Jakie są jego największe zalety i gdzie warto go wykorzystać?

Czym jest piaskowiec?

Piaskowiec jest zaliczany do drobnoziarnistej skały osadowej. Łatwo manipuluje się jego kształtem, dlatego jest bardzo lubiany przez rzeźbiarzy oraz zakłady kamieniarskie. Istnieją trzy podstawowe rodzaje piaskowca:

  • Kwarcowy – najpopularniejszy i najtańszy rodzaj, ma odcienie od kremowego do żółtego i to właśnie on jest często wykorzystywany w architekturze ogrodowej.
  • Arkozowy – zwykle szary, różowy lub czerwonawy.
  • Szarogłazowy – w odcieniach szarości, zieleni oraz niebieskiego.

Piaskowiec w różnych formatach i odcieniach można znaleźć między innymi w ofercie firmy ZK Kamieniarstwo Maria Kiermowicz, który znajduje się w Skorzynicach na terenie województwa dolnośląskiego. Skały wykorzystywane w przedsiębiorstwie pochodzą z miejscowego wyrobiska, które jest oddalone od zakładu o zaledwie kilka kilometrów.

Zalety piaskowca

Nie bez powodu piaskowiec jest często wybierany, jako materiał do tworzenia murków. Wśród jego największych zalet można wymienić przede wszystkim:

  • Wygląd – prezentuje się nie tylko estetycznie, ale też bardzo ekskluzywnie. Pasuje zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego.
  • Szeroki wybór – piaskowiec występuje w wielu różnych odcieniach.
  • Łatwą pracę – można nadać mu dowolny kształt, nie tylko prostych bloków i płyt, ale także rzeźbić jego powierzchnię w dowolny sposób.
  • Trwałość – mimo tego, że w piaskowcu łatwo się rzeźbi, jest on wyjątkowo trwałym materiałem. Nie wymaga żadnych zabiegów, które przedłużą trwałość, jak ma to miejsce w przypadku metalu lub drewna.

Należy pamiętać, aby zawsze kupować piaskowiec w profesjonalnych zakładach kamieniarskich. Materiał z nieznanego źródła może być naprawdę słabej jakości. Ceny piaskowca nie są wysokie, dlatego bez problemu można pozwolić sobie na jego zakup u dobrego producenta.

Jedną z zalet piaskowca jest też możliwość szerokiego zastosowania. Najczęściej wykorzystuje się go do wykonania muru. Może on być w całości wykonany z tego materiału lub tylko nim obłożony. Z piaskowca powstają również nieco bardziej fantazyjne elementy architektury ogrodowej, takie jak altanki, studzienki oraz kwietniki.

Opracowanie artykułu:

Zk Kamieniarstwo Maria Kiermowicz

59-600 Skorzynice 102 A dolnośląskie
e-mail
www
telefon