Nie da się ukryć, że polskie owoce są wyjątkowo smaczne i coraz częściej po nie sięgamy, zamiast decydować się na te sprowadzane. Sadownicy muszą zadbać o to, aby każdego roku dostarczać wystarczającą ich ilość do sklepów oraz zakładów przetwórczych. To motywuje ich do wdrażania skutecznych metod uprawy. Jakie znaczenie ma wybór odpowiedniej podkładki, do czego służą i dlaczego w ogóle się je stosuje?

Jak używać?

Stosowanie podkładek nie jest trudne, jednak wymaga od sadownika odrobiny wiedzy i przede wszystkim – musi on stopniowo nabrać doświadczenia. Zwykle wykorzystuje się je na dwa sposoby do rozmnażania wegetatywnego:

  • Okulizacja – polega na przeszczepieniu jedynie oczka pąkowego, ewentualnie z niewielką ilością pędu na pęd podkładki.
  • Szczepienie – przeszczepienie zraza pędu szlachetnego na podkładkę. Co ciekawe, w ten sposób można uzyskać nawet kilka odmian szlachetnych na jednym pędzie podkładki.

Żeby podkładki dobrze się sprawdzały, powinny być zadbane i dobrze rozwinięte. Polecanym producentem jest Szkółka Drzew Owocowych i Podkładek, która znajduje się w miejscowości mnich na terenie województwa śląskiego. Przedsiębiorstwo oferuje również sadzonki drzewek i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Nie tylko gatunki przeznaczone do współczesnej masowej uprawy, ale również retro, które są coraz chętniej wybierane przez polskich i zagranicznych konsumentów np. Szarą Renetę lub Malinówkę.

Dlaczego stosuje się podkładki?

Podkładkę stanowi dobrze już ukorzenione drzewko. Ma ono zapewnić roślinie przede wszystkim rozwinięty system korzeniowy, który odpowiada za pobieranie wody oraz cennych składników odżywczych. Drzewko owocowe szybciej się rozwija i wcześniej można uzyskać plony. Niektóre gatunki drzewek owocowych potrzebują wiele lat, aby zaczynały obradzać. Dzięki zastosowaniu podkładek czas ten można wyraźnie skrócić. Stosowanie podkładek do drzewek owocowych nie wpływa negatywnie na jakość owoców, dlatego jest powszechnie stosowane przez wielu sadowników.

Do jakich drzew się je stosuje?

W Polsce podkładki stosuje się głównie do dwóch gatunków owoców, których produkcja jest bardzo intensywna – jabłka oraz gruszki. W przypadku jabłoni bardzo często stosuje się podkładkę generatywną z Antonówki Zwykłej, którą  szczepi się odmianami szlachetnymi. Natomiast jako podkładki wegetatywne często stosuje się te z serii M. Podkładki można stosować również w uprawie owoców pestkowych, takich jak morele, brzoskwinie lub śliwki. Bez względu na to, jakimi gatunkami zajmuje się dany sadownik, powinien zadbać o to, aby jego drzewa i krzewy zawsze rodziły smaczne owoce w jak największej ilości.