Suszenie drewna to bardzo ważny proces i dotyczy niemal każdego jego typu – od drewna stosowanego w budownictwie i solarstwie, aż do drewna opałowego. Bez niego drewno nie miałoby wielu pozytywnych właściwości.  W jaki sposób suszenie wpływa na drewno i czym różni się tradycyjne sezonowanie od suszenia w suszarniach wyposażonych w innowacyjne maszyny?

Jak suszenie wpływa na drewno?

Zaraz po ścięciu, drewno może mieć wysoką wilgotność. Wilgoć w drewnie ma dwa źródła. Pierwszym z nich są naturalne soki, które drzewo transportuje wzdłuż pnia podczas wegetacji. Drugim źródłem jest woda, którą drewno nasiąka już po ścięciu np. poprzez ekspozycję na deszcz. Wilgotne drewno nie nadaje się nie tylko na opał, ale także do dalszego przetwórstwa. Trzeba pamiętać, że nawet drewno, które z pozoru wydaje się suche – zaraz po ścięciu ma zbyt dużą wilgotność, aby było dalej wykorzystywane.

Wady wilgotnego drewna:

  • Podatność na pleśń i grzyby – wilgoć to idealne środowisko do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Przyczyniają się do niszczenia drewna i wydzielania nieprzyjemnego zapachu oraz charakterystycznego, ciemnego nalotu.
  • Niska odporność – produkty, które zostały wykonane ze świeżego drewna, z czasem mogą ulegać pękaniu, gdyż woda będzie odparowywać z nich naturalnie i zaczną zmieniać swoją objętość.
  • Występowanie owadów – w wilgotnym drewnie mogą żerować owady, które doprowadzają do uszkodzeń i zmniejszają jego wytrzymałość.

Nie da się ukryć, że suszenie drewna jest zabiegiem koniecznym, który odbywa się w każdym współczesnym tartaku.

Tradycyjne sezonowanie

Tradycyjne sezonowanie drewna polega na składowaniu go w suchym i przewiewnym miejscu, gdzie woda odparowuje w naturalny sposób. Jego największą wadą jest czas. W zależności od gatunku drewna i jego dalszego przeznaczenia sezonowanie może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W dzisiejszych czasach jest to dość kłopotliwe, gdyż drewno wykorzystuje się na masową skalę, dlatego z czasem tradycyjne, wieloletnie sezonowanie zostało zarezerwowane wyłącznie dla najszlachetniejszych materiałów.

Innowacyjne suszarnie

Dzięki nowoczesnym metodom mechanicznego suszenia drewna, sezonowanie jest znacznie krótsze. Suszenie oferuje między innymi przedsiębiorstwo Drewex, którego siedziba znajduje się w Starachowicach. Wbrew pozorom, proces wcale nie jest łatwiejszy. Suszenie drewna powinno odbywać się w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Jeśli będzie przebiegało zbyt szybko, drewno może pękać, paczyć się i przebarwiać. Wobec tego suszenie powinno być zawsze zlecane profesjonalnej firmie.