Każdy z nas pragnie mieszkać ładnie. Wysoka estetyka pomieszczeń wpływa korzystnie na samopoczucie i podnosi komfort naszego życia. Branżowe pisma pełne są pomysłów i inspiracji, w jaki sposób zaaranżować dowolną przestrzeń, by była nie tylko funkcjonalna, ale też stylowa. Niektórzy z urządzaniem wnętrz doskonale radzą sobie sami, inni potrzebują fachowej pomocy. Receptą na piękne biuro, dom czy mieszkanie jest doświadczony projektant wnętrz. Dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Architekt wnętrz a dekorator

Choć te dwa określenia często używane są zamiennie, różnica jest dość znaczna. Dekoratorem wnętrz może stać się każdy, kto wyróżnia się dobrym smakiem i potrafi łączyć ze sobą różne kolory, wzory, tkaniny i inne elementy aranżacji. Nie potrzeba do tego kierunkowego wykształcenia, wiele osób zajmuje się urządzaniem wnętrz hobbystycznie. Architekt wnętrz jest zaś fachowcem z wyższym wykształceniem, który swoją pracę rozpoczyna od pustych ścian. Specjalista może zaproponować nam różne rozwiązania, które poprawią wygląd np. mieszkania i sprawią, że stanie się ono bardziej funkcjonalne. Zaproponuje wydzielenie garderoby w sypialni, otworzenie kuchni na salon, czy wyburzenie ścianki w łazience. Dodatkowo przygotuje odpowiednie plany, dokona stosownych pomiarów oraz zajmie się realizacją określonego zadania. Architekt wnętrz również może zająć się wyposażeniem i dekoracją wybranego pomieszczenia. Robi to po wcześniejszej rozmowie z klientem, dopytując wcześniej o jego preferencje, potrzeby i oczekiwania. Dzięki zdobytym informacjom, projektant tworzy wnętrza idealnie dopasowane do gustu oraz możliwości finansowych usługodawcy.

Zalety korzystania z usług architekta wnętrz

Jak informuje projektant wnętrz z firmy Nabak – korzystanie z usług doświadczonych architektów wnętrz niesie za sobą ogrom korzyści. Specjalista, wchodząc do danego pomieszczenia, widzi znacznie więcej niż przeciętny użytkownik. Przy pomocy odpowiednich przedmiotów jest w stanie ukryć mankamenty każdego pomieszczenia i wydobyć jego atuty. Pomieszczenia zaaranżowane przez dobrego projektanta zyskują na klasie i elegancji, przy czym zachowują pełną funkcjonalność. Warto zaznaczyć, że architekci wnętrz zajmują się nie tylko urządzaniem lokali mieszkalnych. Równie dobrze możemy poprosić o ich pomoc w aranżacji biura, salonu urody, hotelowej recepcji czy tylko jednego, wybranego pomieszczenia. Architekci wnętrz często współpracują z innymi specjalistami (krawcami, hurtowniami materiałów budowlanych, montażystami) dzięki czemu mogą zająć się całościową realizacją konkretnego projektu w krótkim czasie. W wielu przypadkach są w stanie zdobyć niektóre materiały taniej, ze względu na wieloletnią kooperację z danym dostawcą. Ponadto korzystanie z usług specjalisty to dla klienta duża oszczędność czasu i gwarancja dobrze wykonanej pracy.